Információk, érdekességek
Vigyázzon családjára az ünnepek alatt is!
2020. december 26.
Milyen veszélyeket rejtenek az év végi ünnepek a család testi épségére? Vigyázni kell a karácsonyfával, az égőkkel, a csúszós utakkal, az ünnepi menüvel és a szilveszteri petárdákkal is!
A következő két hétben a szokottnál is több balesetveszélyes helyzet adódhat, melyeket el lehet kerülni az alábbi tanácsok betartásával.
Karácsonyfa
A fenyő megvásárláskor, szállításakor figyeljünk oda az éles tüskékre, a letört, hegyes ágakra, amelyek felsértik a bőrt. Ha seb keletkezik, akkor alaposan fertőtlenítsük le azt, mivel a fenyőfa gyakran földdel szennyezett, ez pedig fertőzést okozhat. Veszélyforrás lehet a karácsonyfa végének befaragása a talpba: vigyázzunk az éles szerszámokkal. Ha mélyebb sérülést szerünk, akkor szükség lehet orvosi ellátásra is: a legközelebbi baleseti ambulanciát érdemes felkeresni, ugyanis ilyenkor tetanusz oltás szükséges a fertőtlenítésen kívül. Az esetlegesen fellépő heves artériás vérzés esetében azonnali nyomókötést kell felhelyezni, és egyidejűleg értesíteni kell a mentőket.
A karácsonyfán hagyott égő gyertyák tüzet okozhatnak, mint ahogy a nem megfelelő, zárlatos égők, illetve a csillagszórók is. Soha ne hagyjunk kisgyermeket a karácsonyfa mellett felügyelet nélkül!
Néha előfordulhat áramütés a karácsonyfa izzókészlet rossz szigetelése miatt. Áramütés esetén mindig kerüljön orvoshoz a sérült, akkor is, ha nincsenek komoly panaszai!
Csúszós utak
Bár most még nem fenyeget ez a veszély, de nem lehet tudni, milyen idő lesz a következő két hétben. Ebben az időszakban gyakoribbak a közlekedési jármű- és gyalogos balesetek (láb- és kéztörések, esések). Igen gyakori a fejsérülés és a comb-, illetve csípősérülés az időseknél. Minden ilyen esetben értesítsük a mentőket. Ha valakit kültéren baleset ér, jelentős veszélyforrás a fizikális sérüléseken kívül a kihűlés, amelyhez arra sincs szükség, hogy fagypont alá essen a hőmérséklet. Ha valaki szerencsétlenül esik, és kieső útvonalon érte a baleset, akkor akár meg is halhat, mire néhány óra múlva rátalálnak. Jó, ha az idősebbek nem egyedül indulnak útnak, illetve ha van nálunk mobiltelefon. Ha egy ideje nem kapunk hírt otthonról elment rokonunkról, akkor próbáljuk felhívni, megkeresni őt.
A jótékonykodás és adományozás alapszabályai
2020. december 26.
Sokan azt hiszik, az adományozás szokásának hódolni annyi, mint adni egy százast a sarki vagy a lámpánál álló koldusnak. A koldusmaffia támogatása helyett azonban érdemes valódi segítséget nyújtanunk, mégpedig önmagunkhoz méltó módon.
Adakozni, adományozni, jótékonykodni többféle módon lehet. Magánemberként és vállalatként is lehetünk jótékonyak – ami lényeges, hogy a vállalati jótékonyságban is sokszor a dolgozók jó szíve rejtőzik.
Adomány, jótékonyság magánemberként
Az, hogy összerakjuk a ruhákat, amiket már nem visel a család és nagy zacskóban bedobjuk egy vöröskeresztes konténerbe, sokszor nem segítség, inkább károkozás. Azokat a ruhákat, amelyek már szakadtak, túlzottan elhordottak, viseltesek, gombjuk hullott, már a jótékonysági szervezetek sem adják tovább – ezt vagy géprongynak, küldik, vagy ők maguk fizetnek az ilyen „adomány” elszállításáért. Ma néhány zero waste önkéntes is akad, akik ezeket a holmikat felcsíkozzák, és mindenféle újra hasznosított holmiként látják meg a világot a levetett holmik. A rossz ruhát inkább ilyen módon érdemes újra felhasználni, nem a jótékonyságba adni.
Tehát ha adunk, akkor tiszta, nem szakadt, nem rongyos, nem foltos, nem ezeréves ruhákat adjunk. A szemetet hordjuk a szelektív gyűjtőbe, vagy adjuk olyannak, aki hasznosítja.
Adományozhatunk tárgyakat, bútorokat is, ám ezeket gyakran nem tudja elszállíttatni a segélyszervezet. Ha van szállítási kapacitásunk, magunk is jótékonykodhatunk azzal, hogy egyenesen a rászorulóhoz visszük. Ha nem akarunk segélyszervezetet közbeiktatni, indítsunk 1 Ft-os aukciót, vagy a közösségi oldalak ingyen elvihető termékei közé tegyük fel, s a jelentkező rászorulónak adjuk oda végül ingyen.
Különleges karácsonyi asztaldísz
2020. december 25.
Készíts egyszerű, olcsó, reprezentatív karácsonyi asztaldíszt saját kezűleg! A virágok, a gyümölcsök és úszó gyertyák megfelelő kompozíciója és pár virágszirom csodás végeredményt ad az ünnepi lakásban!
Hozzávalók:
- Gyümölcsök: Egy citrom, egy grape fruit, vagy narancs, vagy mandarinok,
- Néhány selyem, vagy valódi virág ( a képen gerberákat használt a virágkötő)
- Néhány rózsa szirma - ezt kérhetünk a virágboltban az elnyíltabb rózsák fejéről is! Legalább 3 fej, de inkább 5-6 fej rózsa szirmát érdemes használni
- 4 darab úszógyertya - narancs, vagy fehér színben.
- Üveg kavicsok, száraz virágok, vagy amit találunk a dekoráláshoz.
- Különféle bogyók, levelek, termések
- Egy öblös, üveg vagy plexi tál
Lépj ki a tárgyak bűvöletéből! Alternatív ajándékötletek azonnal
2020. december 24.
Soha nem látott méreteket öltött a tárgyak halmozása, az újabbnál újabb holmik kényszeres megvásárlása, ami ilyenkor év végén éri el csúcspontját ajándékozás címszó alatt. Idén szakíts a megszokással, és adj ajándékba valami kevésbé kézzelfoghatót: élményt, tudást, szórakozást, egészséget.
A gazdasági és környezetvédelmi megfontolásokat most félretéve, a tárgyak vajon megadják-e nekünk, amire vágyunk? A szükségleteink kielégítését célozza-e, boldogabbá tesz-e a legújabb plazmatévé, mobilfüggő díszecske vagy éppen a minden évben újravásárolt étkészlet?
Egyértelműen nem. Mégis minden évben kényszert érzünk, hogy családtagjainkat, barátainkat újabb és újabb tárgyakkal halmozzuk el ajándékozás címszó alatt. A legrosszabb, ha 23-án úgy esünk be a boltokba, hogy gyorsan, vegyünk még valamit, teljesen mindegy, mi az, csak át tudjuk majd adni a fa alatt szeretetünk tárgyiasult formáját.
Valóban vannak olyan tartós, jó minőségű tárgyak, amelyeket gyakran használunk, örömünket leljük benne, nagy becsben tartjuk, különleges alkalomra vagy egy szívünknek kedves személytől kaptuk, vagy szeretettel vettük valaki másnak, de most nem ezekről van szó.
Képmutatás, őszintétlenség, fantáziátlanság, időhiány, lustaság, megszokás – ezek mind közrejátszanak abban, hogy kényszeresen tárgyakat ajándékozunk. Kérdés, hogy a megajándékozott örül-e neki, hasznát tudja-e venni az ikszedik kütyünek, dísznek, nyakkendőnek, vázának satöbbi.
Idén szakíts a megszokással, és gondolkodj el azon, családtagjaid, barátaid, ismerőseid mit csinálnak szívesen, milyen hobbijaik vannak, mi érdekli őket, hogyan töltik a szabadidejüket, mi jelenti számukra a kikapcsolódást. Ebből kiindulva már számtalan olyan dolog eszedbe juthat, amivel megajándékozhatod őket. Próbáld meg a megajándékozott szemszögéből is végiggondolni, valóban hasznos lesz-e számára az ajándékod. Lehet, hogy imád masszázsra járni, de ragaszkodik a saját masszőréhez és nem szívesen próbál ki mást. Lehet, hogy a jógastúdió, ahova bérletetet szeretnél neki venni, a város másik végén van, amerre soha nem jár. Lehet, hogy csak hobbi szinten érdekli az a tevékenység, amilyen tanfolyamra jegyet vennél neki. Ezeket mind-mind érdemes alaposan megfontolni, hogy valóban örömét lelje az ajándékban az illető.
Boldog karácsonyt!
2020. december 24.
Boldog karácsonyt
kíván
patikánk minden munkatársa!
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...161718...61