


Információk, érdekességek
Rózsaszín köd időskorban
2024. október 23.
Vitathatatlan, hogy a kor előrehaladtával sok minden megváltozik az ember életében. A gondolkodásunk a világról, az önmagunkról alkotott képünk vagy akár biológiai értelemben a testünk is átalakul, még ha sokszor ennek nem is örülünk. Kérdés, hogy a szerelemnek hasonlóképpen át kell-e alakulnia. Egy idősebb ember valóban csak szeretni tud, és nem szerelemmel szeretni?
Eddig csak az 50-es, 60-as korosztály kereste az örök ifjúság titkát, ma már a huszonévesek is ránctalanító krémeket használnak. A fiatalok mintha megrettentek volna az idő múlásától. Egyesek a néhány szál ősz hajukat is befestetik, mások bőrfeszesítőkkel küzdenek a narancsbőr ellen. Bár ez a probléma elsősorban a nőket, vagyis inkább fogalmazzunk úgy, hogy a lányokat érinti, de bizony a fiúk is beszállnak a küzdelembe.
Az átlagéletkor emelkedése nagyszerű, de egyben komoly kihívást jelentő jelenség napjainkban. A fiatalságot idealizáló társadalomban az időskorral kapcsolatos tévhit, hogy az idős ember csak depressziós lehet, és minden oka megvan arra, hogy izoláltan élje le életének hátralévő részét. Mindez azt a kérdést is felveti, hogy mit jelent és hány évet, amikor azt mondjuk, hogy „életének hátralévő része”. Az ilyen és ehhez hasonló torz gondolkodás nem ad valós képet, sőt úgy gondoljuk, hogy a társadalom nyomása, valamint a hibás ok-okozati következtetés befolyásolni képes az idős ember hangulatát, saját magához való viszonyát.
Az időskor a 65 év és az azon túli időszak. Egy adott civilizáció értéke lemérhető azon, hogy milyen értelmet kölcsönöz a teljes életciklusnak. Ugyanis ez az értelem áthatja az új generációk életét és esélyeit arra, hogy képesek lesznek-e szembenézni a végső kérdésekkel.
Az öregedés diagnózisa csődöt mond, ha csupán a naptári életkorra támaszkodik. Az életkori szakaszok eltolódása miatt szükség van az öregségről és az öregedésről alkotott nézetek felülvizsgálatára. Nemcsak az orvostudomány, de a pszichológia és a gerontológia is egyetért abban, hogy tudományos szempontból tarthatatlan, ha az ember életkorát csupán az évei száma alapján akarjuk meghatározni.
A zen meditáció
2024. október 22.
A zen (kínaiul csan, szanszkritül dhjána) szó elmélyülést, meditációt jelent. A szó az évszázadokon keresztül meghonosodott használat alapján egy bizonyos módszer segítségével való elmélyülést jelenti: a légzés figyelésén keresztől való elmélyülést.
Mivel egy, évszázadok alatt egészen Buddháig Buddha koráig visszanyúló, sőt az azt megelőző időkben kicsiszolt, valláshoz nem kötődő gyakorlatról van szó, szabadon végezhetjük, felekezeti, vagy hitbéli hovatartozástól függetlenül. Tehát a zen valójában egy tárgyas meditáció, melynek tárgya a légzés. Ez maga a gyakorlat: a légzés figyelése, s ebben is a nagyobb hangsúly a kilégzés figyelemmel kísérésére esik.
A zen nem vallás, a hagyományos értelemben, hanem egy gyakorlat, Buddha tanításán és és az azt követő nemzedékek tapasztalatán kicsiszolódott gyakorlat. A zen meditáció, egy bizonyos testtartás felvéve a légzés figyeléséből, a légzés folyamatának figyeléséből áll. A légzést természetesen mindenféle testtartásban lehet figyelni, de a zenben ez inkább ülést jelent. Ennek neve zazen.
A testtartás
Az ülésnek több formája lehet, de mindegyikben az a legfontosabb, hogy a csípőnk egy kissé, mintegy 15 fokban előredőljön, éppúgy mikor állunk, mert ha megfigyeljük, állás közben a csípő kissé előredől. Általában a széken ülve a csípőnk berogy, ami itt, a gyakorlat szempontjából helytelen, mert a csípő előredőlése biztosítja a szabad energia áramlást, s segíti azt is, hogy az idegrendszer nyugodtabb allapotba kerüljön, valamint a hátunkat sem kell megfeszítenünk, hogy egyenes legyen - a csípő dőlése ezt a feladatot is elátja.
Az ülés
A csípőnek ezt a dőlését úgy érhetjük el, ha - amennyiben a földön ülünk, a fenekünk alá teszünk egy 5-15 cm magas nem túl puha párnát. A lábunkat négyféleképpen tehetjük, nehézségi sorrendben:
a,1
Üljünk a párna szélére, s lábainkat helyezzük lótusz ülésbe, azaz egyiket a másik combra, és viszont. Ez a legkényelmetlenebb, számunkra legszokatlanabb,de a leghatékonyabb is, s egyben ez a legszabályosabb ülésmód is.
A hasat kicsit toljuk előre, hogy enyhén kidülledjen. Ebben az ülésben is a test három ponton nyugszik: a farcsontokon és a két térden.
a,2
Üljünk a párna szélére törökülésben, majd az egyik lábunkat helyezzük a másik láb vádlijára, vagy combjára. (Un. féllótusz ülés) A hasat kicsit toljuk előre, hogy enyhén kidülledjen. Ebben az ülésben is igaz az, hogy a test három ponton nyugszik: a farcsontokon és a két térden.
a,3
Üljünk a párna szélére. Az egyik sarkunkat magunk alá húzzuk, körülbelül a gát elé, (ez azért lehetséges, mert a párna szélén, és magasabban ülünk, mint a sarkunk ), a másik sarkunkat tegyük a gát elé helyezett sarkunk elé, s a csípőt, ahogy már mondtuk toljuk előre, hogy a has egy kissé kidülledjen. (ennek a légzésnél lesz szerepe) Ebben az ülésben a test három ponton nyugszik: a farcsontokon és a két térden.
a,4
Ha túlnehéz lenne bármelyik tartás, akkor üljünk egy magasabb párnára lovaglóülésben úgy, hogy a csípőt itt is döntsük kissé előre! (Ha nem elég magas a párna ez nem fog menni) Európaiaknak általában ez az ülés a legkényelmesebb. Előfordulhat, hogy kissé merev a lábunk s túl kényelmetlen, olyannyira, hogy már a meditáció rovására megy, akkor ülhetünk széken is.
a,5
Ha széken ülünk - csússzunk egészen előre a szék szélére, egészen addig, amíg a csípönket előre tudjuk dönteni úgy, hogy a hasunk egy kissé kidülled. Ebben az esetben lábunkat kis terpeszbe nyissuk szét, a talpunk feküdjön a talajra. A test itt is három ponton nyugszik: farcsontok, és a két talp.
A rekeszizom karbantartása
2024. október 19.

Aktiválás
Ezzel a légzőgyakorlattal erősítjük, aktiváljuk a rekeszizmot a jobb teljesítmény érdekében. Álló helyzetben, leengedett vállal, a kart behúzva a test mellé, ökölbe szorított kézzel, a könyököt az oldalunkhoz szorítva végezzünk belégzést, és közben gyors mozdulattal emeljük fel a karunkat. Nyújtsuk ki maximális mértékben, miközben nyissuk ki az öklünket. Majd ejtsük vissza a kart szintén hirtelen mozdulattal, kissé megütve a bordákat, és végezzünk kilégzést. Folytassuk ezt a „fújtató” mozgást tizenötször. Fejezzük be a gyakorlatot karlendítésekkel, le- és felengedve a vállat.
Ellazítás
A befeszült rekeszizom hajlamos alacsony pozícióban maradni. Ez csökkenti a légzésmélységet (amplitúdót, ez az a levegőmennyiség, amely be- és kilégzéskor átjárja a légzőszerveket), előretolja a hasat, begörbíti a hátat, és kellemetlen idegdúccsomó keletkezhet.
Az izom-összehúzódás és fájdalom megszüntetésére lágyan masszírozzuk az idegdúcot néhány csepp esszenciális levendula- vagy rómaikamilla-olajjal (elég belőle 2-3 csepp), körkörös mozdulatokkal. Masszírozhatjuk a rekeszizom szélső részét is, olajos ujjheggyel, közben nyugodtan, mélyen lélegezve.
A lazító, relaxáló hatás eléréséhez ülő helyzetben a kezünket helyezzük a borda alá, és kissé előrehajolva ujjhegygyel gyakoroljunk rá fokozatos nyomást. A belégzés rövid (mert a pozíció nem kedvező), de a kilégzés lassan és mélyen történik.
A Hellinger-féle családállítás és mellékhatásai
2024. október 16.
A Hellinger-féle családállítás módszerét sajnos még elég kevesen ismerik hazánkban. Amikor elmesélem, mivel foglalkozom, legtöbbször értetlenül néznek rám az emberek. Hogyan lehet egy családot "felállítani" és mi ennek az értelme? És főleg, mi közünk van olyan ismeretlen ősökhöz, akiről nem is tudjuk, hogy valaha létezett? Szóval, mire is jó nekünk ez az egész, és mi lesz a hatása életünkben?
A családállítás módszerével néhány éve találkoztam, és az első vele kapcsolatos élményem után már tudtam, ez az a módszer, amivel foglalkoznom kell. Szinte belevarázsolódtam a hangulatába, az élményeibe.
Amikor valakinek családot állítunk, akkor az életében meglévő problémák okát keressük a családrendszerében. Napi problémáink oka legtöbbször ebben a rendszerben található, amelybe beleszülettünk. Tudattalanul kötődünk családunk tagjaihoz, fogadalmakat, sorsátvállalásokat teszünk, nem csak azokkal az emberekkel, akikkel jelen pillanatban együtt élünk, hanem azokkal is, akik már meghaltak, vagy akikről nincs is tudomásunk. A családállítások alkalmával ezek a tudatalatti kötődések láthatóvá válnak. Szó szerint láthatóvá, hiszen a családunk tagjait helyettesítő képviselők pontosan elmondják, megmutatják azt, ami a saját és családunk tagjainak lelkében zajlik.
Elmesélni nem lehet egy családállítás menetét, történéseit, mert a valóságban való megtapasztalását semmi nem helyettesíti, és szavakkal elmagyarázni nagyon nehéz. Aki egyszer részt vesz egy állításon, annak a „mező” megtapasztalása mindent elmond.
Az évek során rájöttem, bizony vannak ennek a módszernek mellékhatásai is. Nem rossz dolgokra kell most gondolni, mellékhatásként ez idáig csak jó hatásokkal találkoztam.
Sokat beszélgetek internetes oldalakon olyan emberekkel, akik már jártak nálam állításon, vagy készülnek részt venni rajta. Azoknál, akikkel már találkoztam észrevettem, hogy ezeknek az embereknek a különböző témákhoz való hozzászólásai, a gondolkodásmódjuk, tudatosságuk, önmagukhoz és a világhoz való viszonyuk megváltozik, sokszor már egy családállítás után. Mintha a résztvevő emberek lelkében nem csak az a probléma kerülne a helyére és megoldásra, amivel hozzám érkeznek, hanem egy sokkal szerteágazóbb folyamat venné kezdetét az életükben.
Lehet, hogy te is érintett vagy? A Jókislány-vírus
2024. október 06.
Sokféle betegség támad mostanában, a H1N1-től a furcsa autoimmun rendellenességekig. Ám van ezeknél sokkal kevésbé ismert, ám szintén pusztító kórokozó is: a Jókislány-vírus. Ne tévesszen meg a neve: férfiakat is elérhet, bár jóval kisebb mértékben. E vírus, mely voltaképpen egy hiedelemrendszer, az agyat támadja meg, mégpedig az énkép, önbizalom, önbecsülés rendszerén keresztül, melyet teljesen képes lerombolni. A vírus krónikus boldogtalanságot, depressziót, sőt halált okozhat. Magyarországon a fertőzöttek aránya igen magas.
A fertőzöttség tünetei meglehetősen közismertek. A családban, iskolában szoktuk e betegséget elkapni, később a munkahelyi közösségben, illetve a családunk körében kiújulhat. Igen makacs dologról van szó. Lássunk immár párat a tünetek közül!
A Jókislány-vírus hordozója:
- nem tud és nem mer nemet mondani. A környezet erre természetesen rászokik, így a vírusfertőzött egyén a végsőkig kihasználhatóvá válik. Hiszen a jókislány, ahol tud, segít, és hősiesen mosolyogva ájul el a kimerültségtől.
- A Jókislány-vírussal fertőzött ember maximalista. Mindent maximálisan jól, sőt még annál is jobban igyekszik csinálni, és kétségbeesik attól, hogy mi lesz, ha a világ nem lesz elégedett a teljesítményével, így természetesen hibázni sem mer. Emiatt nehezen fog bele új dolgokba, leragad pocsék munkahelyeken, és éppen maximalizmusa miatt manipulálhatóvá válik: például bent marad hétvégén dolgozni, ingyen, és lázasan is. Ezért a munkaadók szeretik a vírusos dolgozókat. Ez nem jelenti azt, hogy meg is fizetik őket.
- Sosem elégedett sem önmagával, sem a teljesítményével, így képtelen lazítani. Nem ül asztalhoz a családdal, ehelyett pattog a konyhába az edényekkel, ötször visszakérdez, hogy „ugye ízlik?”
- Mivel önbizalomhiánya és maximalizmusa nyilvánvaló, a férfiak nem becsülik – ez a Csernus-féle lábtörlő-effektus – erre persze úgy reagál, hogy még többet dolgozik, kényeztet, kiszolgál, hátha akkor majd szeretni fogják. Hát nem.
- Azt hiszi, az ő dolga a világ bajait megoldani. Rosszul érzi magát, ha körülötte valakinek rosszul megy a sora, és ilyenkor azonnal ugrik, hogy „megmentse” az illetőt. A mentőakció után a megmentett személy még csak hálás sem szokott lenni, így a vírusos személy csalódik. Hiszen a jókislányok feladata, hogy boldoggá tegyék a környezetüket.
- A Jókislány-vírussal fertőzött ember meggyőződése, hogy az életében fontos dolgokban másoknak (többnyire férfiaknak) kell döntenie. Általában a váláskor jön rá, hogy minden a férje nevén van. Hiszen a jókislányok nem foglalkoznak olyan csúnya dologgal, mint a pénz, nem igaz?
- Az ilyen személy nem tud segítséget kérni, illetve rendszerint a legrosszabb helyen kéri: elképesztő pontossággal megtalálják a következő szélhámost. Hiszen a jókislányok megbíznak az idegen bácsikban és nénikben.
- Bárkinek kölcsönzi nehezen megkeresett pénzét, értékes tárgyait, lakását, és gyakran még elismervényt sem írat alá róla. Hiszen a jókislányok önzetlenek. Mondanom sem kell, a kölcsönzött pénzt sose látja viszont, a lakást lelakva, a tárgyat tönkretéve látja viszont – ha egyáltalán viszontlátja.
- A hitrendszerrel fertőzött személy mindenki mással többet foglalkozik, mint saját magával. Súlyosan elhanyagolja a külsejét, az egészségét – mivel folyton másoknak segít, nincs ideje edzésre járni, egészségesen főzni, kikapcsolódni. Hiszen a jókislányok önfeláldozóak.
- A jókislányok élete tele van „kell” és „muszáj” dolgokkal, ezért oda mennek, ahová nem szeretnének (például anyóshoz vasárnap ebédre, majd egész délután szenvednek a gyomorgörcstől), és nem mennek oda, ahová viszont szeretnének (anyós helyett mondjuk kirándulni). Hiszen a jókislányok engedelmesek.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...789...235