Információk, érdekességek

Mitől zsibbadhat az arc egyik oldala?

2024. november 26.

Az arc egyik oldalának zsibbadása, mozgásának nehézsége vagy éppen bénulása több betegség tünete is lehet, éppen ezért dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa szerint a legfontosabb, hogy szakorvos állítsa fel a megfelelő diagnózist. 

Fotó: 123rf.comAz arc egyik oldala zsibbad? Több oka is lehet

Az arc izmainak munkáját különböző idegek irányítják, amelyek sérülhetnek, nyomás alá helyeződhetnek, begyulladhatnak. A nem megfelelő működés következtében egyes páciensek zsibbadást, esetleg bizsergést érezhetnek az arcuk adott felén, mások úgy tapasztalják, elvesztettek mindenféle érzést. Mivel ezeket a tüneteket számos betegség okozhatja, hatékony kezelés csak a pontos diagnózis talaján születhet, vagyis a legfontosabb teendő az orvosi vizsgálat – hangsúlyozza dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa. 

Íme, a lehetséges okok

Stroke
Stroke akkor következik be, amikor egy, az agyban lévő ér elzáródik, így az adott agyterület nem jut elég vérhez. A legjellemzőbb tünetek mind hirtelen jelentkeznek – de nem feltétlenül mutatkozik meg minden egyes szimptóma.
Gyengeség vagy bénultság az arcon, a karon vagy a lábon – jellemzően csak az egyik oldalon. (Feltűnő jel a féloldalas mosoly, vagy ha a nyelv csak az egyik oldalra kinyújtható. Ugyanilyen diagnosztikus jel, ha az érintett mindkét karját megpróbálja felemelni, de az egyik nem, vagy csak gyengébben emelkedik. )
Beszéd-, illetve megértési zavar, látászavarok, zavart viselkedés.
Egyensúlyzavar, járási nehézségek. (Meg kell kérni az érintettet, hogy sétáljon egyenesen, és ha ez nem megy, stroke-ra lehet gyanakodni.)
– Erős, hirtelen kezdődő, tarkótáji fejfájás.

Ilyenkor a legfontosabb teendő a mentő kihívása! Az akut tünetek okának megállapítása után kezdődhet az agyi ereket elzáró vérrög feloldása, például gyógyszerekkel vagy szükség esetén műtéttel. Agyvérzés esetén gyógyszeres kezelés, vagy műtéti eltávolítása jön szóba.

Bell-féle arcidegbénulás
Ez a betegség akkor alakul ki, ha az arc egyik felének mozgását irányító idegek begyulladnak, vagy nyomás alá kerülnek, és bár a konkrét okra sokszor nem derül fény, gyakran megfázás, influenza után jelennek meg a tünetek. A bénulás mellett a fél arc zsibbadására, állkapocs fájdalomra, fejfájásra, fülcsengésre, az ízérzékelés csökkenésére is rá kell kérdezni.


A világ néha más, mint amilyet szeretnénk?

2024. november 19.

A világ ritkán olyan, amilyennek látni szeretnénk. Mindannyian jobban érezzük magunkat a bőrünkben, ha azt gondolhatjuk, a munkánk fontos, a családi kapcsolataink remekül működnek, a környezetünk nagyra értékel minket, de az idill efféle érzete csak ritkán és nehezen élhető át. Mert a valóság nem arra görbül, amerre mi szeretnénk.

Fotó: gettyimages.comLétezik egy olyan belső feszültség, mely önképünk, a világ különböző jelenségeivel kapcsolatos korábbi tapasztalataink és az új ingerek, új információk közötti ellentmondásokból fakad. Ez a disszonancia szorongást okoz, melyet az ember többé vagy kevésbé tudatosan, de csökkenteni igyekszik.

Például amikor egy monoton, unalmas és/vagy alulfizetett munkát végzünk hosszú évek óta, az nyilvánvalóan ellentétben áll azzal, ahogy látni szeretnénk magunkat, azaz egy kreatív, fontos és megbecsült személynek. Mert a munka – mely életünk egy jelentős részét kitölti – egyszerűen nem lehet puszta robotolás, nem lehet tudást vagy képességet alig igénylő, jelentéktelen tevékenység, ahogy mi magunk sem lehetünk csupán bárkivel behelyettesíthető csavarok egy nagy gépezetben.

Fontos, hogy érezhessük, igenis számít az, amit csinálunk, igenis pont ránk van szükség abban a pozícióban, hisz’ civilizációnkban régóta jelen van a gondolat, hogy a hivatásként végzett munka az önmegvalósításunk megkerülhetetlen eleme. És ezért igyekszünk meggyőzni magunkat, hogy amit naponta nyolc-tíz órában csinálunk, az igenis fontos, sőt, szeretjük csinálni, és az sem baj, ha keveset fizetnek érte, hiszen ezt mi akár ingyen is…

Ezzel a manőverrel próbáljuk igazolni magunk előtt, hogy miért is maradunk ebben a helyzetben, próbáljuk csökkenteni a vágyott avagy látni vélt önképünk és a tapasztalati valóság közti ellentmondás feszültségét. De a munka világa tényleg csak egy példa – de bennünk a feszültség –, az ún. kognitív disszonancia számtalan egyéb területen is megjelenhet.

Például
• amikor a vallásos világkép találkozik a természettudományok legújabb eredményeivel,
• amikor a világ legjobbjának tartott csapat alulmarad a döntő meccsen,
• amikor gyermekünk (aki nyilvánvalóan a legokosabbak egyike) megbukik matekból, vagy
• amikor a szerelmünkről kiderül, hogy kissé műveletlen, rossz az ízlése, ráadásul horkol. Megannyi feloldandó belső feszültség.

Hogy csökkenjen a feszültség

A legegyszerűbb valóban az információk kizárása, az „amiről nem tudok, az nincs” elvének következetes alkalmazása, amikor szemünket és fülünket befogva kerülünk el mindent, ami megingathatná az addig kialakult vélekedéseinket, biztosnak hitt tudásainkat, ön- és világképünk sarokpontjait. A laposföld-hívők sem nézegetik a NASA honlapját, mondván, hogy az egész űrkutatás gigantikus hazugságon alapul.

Ha valójában egy Ferrarit szeretnénk, de tudjuk, hogy soha nem lesz rá pénzünk, hajlamosak leszünk meggyőzni magunkat, hogy nem is vágyunk rá, vagy nem annyira. És ez így helyes morálisan is, elvégre egy luxussportautó csak hivalkodó rongyrázás, ráadásul igen környezetszennyező. És amúgy is, a belső értékek a fontosak, a gazdagság csillogása csak a magukkal elégedetlen, önbizalom-hiányos emberek szükséglete. És máris van néhány jó érvünk arra, hogy miért is nem kell nekünk az, amire igazából vágyunk.


Kezeld jól a kezedet!

2024. november 17.

A kéz egészsége nagyon sok szakmában fontos. Gondoljunk csak egy zongoraművész finom ujjmozdulataira, egy sebész precíz munkájára, egy irodai alkalmazott gépelt százoldalaira vagy egy kozmetikus finom arcmasszázsára! De nem csak a munkában, hanem a mindennapi életben is fontos, hogy vigyázzunk a kezünkre! Hogyan őrizzük meg fiatalságát, egészségét, és miként gondoskodhatunk az ízületek épségéről?  

Első lépés: hidratálás! A bőr könnyen kiszárad, főleg ősszel és télen, amikor a hideg levegő és a fűtés hatására elveszíti természetes nedvességét. Hetente egyszer radírozzuk le a bőrt, majd masszírozzuk be mélyhidratáló krémmel, ami lehetőleg hialuronsavat és természetes olajokat tartalmaz. Ezek segítenek megőrizni a bőr rugalmasságát, és felveszik a harcot az öregedés első jeleivel is. Ha csak az arcunkra fordítunk gondot és arcbőrünk fiatalos, kezeink akkor is elárulják a korunkat! Óvjuk őket ugyanúgy, ahogyan az arcunkat ápoljuk! Érdekesség: figyeld meg legközelebb kozmetikusod kezeit! Attól, hogy rendszeresen arckrémekkel dolgozik valószínűleg keze is láthatóan fiatalabb! Persze nem szükséges a legdrágább arckrémekkel ápolni kezeidet – de a rendszeres hidratálást és az időnként egy-egy paraffinos pakolás által nyújtott kényeztetést látványosan meghálálják majd!

Az ízületek védelme érdekében kerüljük a túlzott terhelést! Akár egy zongorista, akár egy sokat gépelő irodai alkalmazott, ápolónő vagy épp kertész vagy, fontos a helyes kéztartás. Figyelj arra, hogy ne terheld túl csuklódat, kezedet és ujjaidat! A gépírásnál a helyes csuklótartás ugyanolyan fontos, mintha zongorán játszanál! Fontos, hogy iktassunk be pihenőidőt, szüneteket, amelyek során a folyton ugyanarra a mozgásra használt izmok-ízületek megpihenhetnek. Hosszú, megterhelő munka után végezzünk ízületvédő gyakorlatokat. Rázzuk le ujjainkat majd apró mozdulatokkal, finoman átmozgatva minden ujjat, csuklót, ellazíthatjuk az izmokat és megelőzhetjük az ízületi vagy ideggyulladást.

Irodában dolgozók és zenészek rémálma az ínhüvelygyulladás. A kézfej, a csukló, de gyakran az egész alkar inai is képesek „sztrájkba lépni” és sorozatos túlterhelésre gyulladással, fájdalommal reagálni. Ilyenkor a regeneráció lassú, a kezelés (szteroidos gyulladáscsökkentők injekciós beadása) fájdalmas – a pihentetés pedig nem megúszható. Jobb tehát a megelőzésre koncentrálni! A gyakorlatok és a masszázs mellett étkezéssel is tehetsz az inak és az ízületek egészségéért. Az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása bizonyítottan csökkenti a gyulladást. Hal, lenmag, és dió rendszeres beiktatása az étrendbe megóvhatja az ízületeket a károsodástól. Sokan esküsznek a melegítő krémekre is, amelyek elősegítik a vérkeringést.

Az ízületek egészségének megóvásában mindezeken túl fontos szerepe van a Magyarország számos településén fellelhető természetes gyógyvizeknek, fürdőknek is.


A koncentrációhiány 6 oka, amire nem is gondolnál

2024. november 05.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.A mai rohanó, gyorsan változó világban a koncentrációképesség csökkenése egyre több ember életében okoz komoly gondokat. Rengeteg inger és információ ér minket nap mint nap, így egyre nehezebb fókuszálni, ez pedig természetesen rontja a teljesítményünket. Bár a nehézkessé váló összpontosítás okai sokszor egyértelműnek tűnnek - így a komolyabb stressz vagy fáradtság esetében -, gyakran olyan tényezők is előidézhetik, melyekre talán nem is gondoltál: lássuk, mik ezek.  

1. Rosszul megválasztott ételek

A megfelelő étrend kulcsfontosságú az általános egészség szempontjából, ebbe pedig beletartozik a koncentráció kérdése is. A túlzott cukorbevitel vagy a gyorsételek fogyasztása hirtelen energialöketet adhat, ez azonban nem hosszú távú megoldás, hiszen ahogy a vércukorszint leesik, azonnal fáradtnak és dekoncentráltnak érezheted magadat. A kiegyensúlyozatlan étrend vitamin- és ásványianyag-hiányhoz is vezethet, így ezek pótlása ilyenkor különösen fontos.

Ne feledkezz meg a C- és B-vitaminok beviteléről, hiszen ezeket a szervezet nem tudja magától előállítani. Ha olykor mégsem tudsz ellenállni a magas cukortartalmú ételeknek, az emelkedett vércukorszint helyreállítása érdekében ügyelj a mio inozitol pótlására is, hiszen ez a vitaminnak nem tekinthető vegyület természetes inzulinérzékenyítőként működik.

2. Dehidratáltság

Egy hosszú, rohanós napon sokszor észre sem veszed, hogy egész nap csak koffeint fogyasztottál. A vízhiány azonban komolyan befolyásolja az agy – sőt, az egész test – működését: már az enyhe kiszáradás is lassítja a gondolkodást és fáradékonnyá tesz, ami könnyen vezethet oda, hogy nem tudsz megfelelően összpontosítani. Figyeld a tested jelzéseit és igyál meg naponta legalább 2-3 liter vizet, így energikusan vetheted bele magad a következő feladatba.


A kimerültség mely szintjén állsz? Teszteld magad!

2024. október 30.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Az ősz beköszöntével és a tél közeledtével egyre többen érezzük úgy, hogy reggelente nehezünkre esik kikelni az ágyból, és hiába iszunk kávét, ásítozva megyünk be a munkahelyünkre, ahol napközben majd elalszunk a számítógépünk előtt, hogy aztán hazaérve a gyerekekkel és házimunkával töltött esti órák után a tévé előtti díványon nyomjon el bennünket az álom.  

A fáradság természetes velejárója mindennapi életünknek, jelzi, hogy szervezetünk kimerült és hogy pihenésre, feltöltődésre van szüksége.

Mi a teendő azonban olyankor, ha a kimerültség minden pillanatunkat meghatározza, mert hosszú távon figyelmen kívül hagyjuk szervezetünk vészjelzéseit? 

A alábbi tesztünk segítségével bárki gyorsan felmérheti, mennyire érzi magát kimerültnek.

Ha az alábbi kérdésekre legalább háromszor igen választ adott, akkor biztos lehet benne, hogy önnél is nagy a fáradság kialakulásának kockázata.

  1. Nagy felelősség vagy komoly teher hárul önre munkahelyén?
  2. Dohányzik vagy naponta fogyaszt alkoholt?
  3. Napi nyolc óránál többet dolgozik?
  4. Kevés gyümölcsöt és zöldséget eszik?
  5. Csak elvétve sportol?
  6. Rendszertelnül táplálkozik? 
  7. Ingerlékenyebb, még akkor is, ha nem akar feldühödni? 
  8. Hiába fogyaszt kávét, az már nem segít? 
  9. Kevesebbet alszik napi hat óránál, vagy rendszertelenül alszik? 
  10. Gyakran kap el fertőzéseket? 
  11. Nehezebben tud koncentrálni, figyelme szórtabb, mint szeretné? 
  12. Ugyanolyan táplálkozás mellett hízott - nehezebben tud lefogyni?

További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...678...235