Információk, érdekességek

A magánbiztosítók óvatosan üzletelnek

2007. július 16.

Az üzleti szféra nem kíván mindenáron részt venni az egészségügy közbiztosítási piacán, ám az évi 1000 milliárd forintos pénzalap s az ehhez kapcsolható egyéb biztosítások megszerzése csábító a számára.


Tegnap a magánbiztosítók arról tárgyaltak, milyen feltételekkel kapcsolódnának be a kormány által tervezett több-biztosítós modell kialakításába, ahol kisebbségi tulajdont kapnának. Nem a rövid távú veszteségektõl tartanak, számukra a hosszú távú mûködés jogi garantálása a fontos, amelyet nem írhat fölül a politika.


Kórházak korlátok között

2007. július 15.

Felülvizsgálják a kórházi teljesítménykorlátot, a szaktárca augusztusban végez a munkával. Több pénz nem lesz az ellátás finanszírozására, csak az intézmények közötti átcsoportosításról lehet szó. A kórházszövetség szerint nem ad valós képet a vizsgálat.


Folyik az úgynevezett teljesítményvolumen-korlát (tvk, azaz ellátási maximum, amelyet finanszíroz az egészségbiztosító) felülvizsgálata. Ezt az indokolja, hogy az elmúlt idõszakban sok kórház jelezte: több munkát végez, mint amennyit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szerzõdésben lekötött és megfizet. A kórházszövetség még májusban kifejtette: nincs értelme korlátozni az ellátást, mert a többletmunkát a kórház vagy a saját keretébõl finanszírozza, vagy pedig a halasztható beavatkozásra váró betegek kerülnek egyre hosszabb listára. Varga Ferenc, a szövetség elnöke szerint Horváth Ágnes egészségügyi miniszter akkor azt válaszolta: a költségek kordában tartásához muszáj korlátozni a teljesítményt, de júliusban meg lehet vizsgálni, hol szorít a cipõ.


Az OEP is kap a vizitdíjból

2007. július 15.

Az emelt összegû vizitdíjból csak az alapdíj marad az intézményeknél. Az immár kétharmadnyi "büntetõrészt" elviszi az OEP. A kórházszövetség tiltakozik az eljárás ellen. A vizitdíj bevezetése óta 8,2 millió esetben fizettek a betegek, úgy 288 ezren kényszerültek emelt összegû vizitdíj kifizetésére.

A kassza hiánya 25 milliárd

2007. július 12.

Átlagosan egyhavi mûködési költség hiányzik a kórházak idei költségvetésébõl, s megfelelõ beavatkozások nélkül az összeg az év végére megduplázódhat. A kórházszövetség és az EGVE ingyen is hozzálátna a helyzet felméréséhez.


A veszprémi kórház hitelekbõl tud talpon maradni, a csatolt kis intézmények kifizetetlen számlái között 300 napon túli is van. A Semmelweis Egyetemen visszafogták a tervezhetõ mûtéteket. A kisebb kórházak helyzete kedvezõbb, a teljesítményvolumen-korlátozás miatt továbbirányítják a betegeket. A szaktárca e hónapban felméreti és szükség szerint átcsoportosítja a tb által finanszírozható teljesítményeket, de a gyógyítás volumenének korlátozása megmarad. Az egészségbiztosítási alap az év elsõ öt hónapjában 21,4 milliárd forint szufficittel zárt, így megvan a remény a kórházak pénz-hiányának sürgõs pótlására.


2009-tõl érvényesülhet a több-biztosítós modell Magyarországon

2007. július 11.

Az egészségügyi tárca meghatározta a biztosítási reform menetrendjét. Eszerint nyáron a minisztérium a szakmapolitikai egyeztetések után kidolgozza a törvényjavaslatot, szeptember közepén benyújtja azt az Országgyûlésnek.


Az elfogadás esetén januárban nemzetközi pályázatot írnak ki az egészségpénztárak 49 százalékos tulajdonrészére. Ekkor megkezdõdhet az ügyféltoborzás, és 2009-tõl érvényesülhet a több-biztosítós modell Magyarországon. A kormánypártok tervei szerint öt-nyolc biztosító léphetne be a piacra. Gál Ildikó összeállítása.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...196197198...224