Információk, érdekességek
Advent...
2017. december 16.
Minden évben eljön az az időszak, amikor a nappalok rövidek lesznek, az éjszakák hosszúak, alig látunk napot és alig lehet világosban programot szervezni a családnak. A gyerekek sötétben indulnak el iskolába, és szinte sötétben is érnek haza, még akkor is, ha nem járnak különórákra.
A tél, bár idén a hideg igencsak kegyes velünk, belopózik nemcsak az időjárásba, a házunkba, a testünkbe hanem a lelkünkbe is. Eljön a befelé fordulás, a lelassulás ideje, amikor a nyári kitárulkozás beburkolózásba, hideg, megfagyott estékbe fordul át.
Nálunk van egy pár Advent körüli szokás, ami olyan mélyen megérint engem évről-évre, hogy nem tudom figyelmen kívül hagyni. És itt nem a vásárról szeretnék mesélni, bár az is nagyon izgalmas a sok-sok kézzel, szívvel készített apróság bőségében, ami felé most fordulnék, az maga az Advent üzenetének fogadása, a felkészülés a Fény befogadására. Van-e még igazi advent? Vagy megengedtük magunknak, hogy a vég nélküli bevásárlásokról és ideges rohangálásokról szóljon a Karácsony előtti pár hét...
Ünnepi hangolódás
2017. december 12.
Karácsony varázsa örök. Hogyan hangoljuk magunkat az ünnepre? Hogyan tehetjük igazán meghitté az adventi készülődést és aztán az ünnepet?
Sokszor halljuk, hogy itt a Karácsony a nyakunkban, pedig a szívünkben kellene lennie. Annyira rohanó az a tempó, amiben élünk, annyira értékcikk szagú lett a Karácsony is már, hogy szinte észre sem vesszük az ünnep, a fény erejét benne. Pedig jó lenne, mert a csendre, a fényre, a velük együtt megjelenő igazi szeretetre mindannyian vágyunk.
Én magam is féltve őrzöm ennek az ünnepnek a szentségét. Komolyan veszem az adventi időszakot. Kevesebbet dolgozom, többet pihenek és egyszerűen hangolódom.
Hangolom magam a lassabb, szeretettelibb jelenlétre. Tudatosan teszem, mert különben elsodródom, és elszalasztom a pillanatok varázsát.
Advent valóban a felkészülés időszaka. Ebben az időszakban lehet böjtölni, többet pihenni, megállni és elcsendesedni. Az időjárás is segít minket, hiszen hamar sötétedik, hidegek az esték, és ebben a hidegben jól esik egy forró tea, forralt bor, egy jó film vagy jó könyv, egy baráti beszélgetés.
Karácsonnyal együtt az évvége is közeleg, ami a számvetés ideje is egyben. Nézd végig mi minden történt ebben az évben. Mit tettél meg magadért és mit nem? Hol volt az, amikor tudtad magadat választani és hol volt az, amikor nem? Amikor nem, akkor miért mondtál le?
2016 éve az igazzá válás éve volt. Most már könnyebbek az energiák, ha év közben valóban megdolgoztad a felbukkanó múltbéli feladatokat.
Advent - az aktív elvonulás időszaka
2017. december 07.
Az adventi időszakkal összefüggésben általában az elvonulást, a várakozást, az aktív, külső tevékenységek háttérbe szorítását és az elmélkedések előtérbe helyezését szokás emlegetni. Mindez természetesen helytálló, hiszen a természet lecsendesedésével, elsötétedésével az embernek is ezt a kozmikus működést érdemes követnie.
Azonban arról kevesebb szó esik, hogy a láthatatlan oldalon éppen ilyenkor „zajlik” a cselekvés, hiszen a Nap egyre több időt tölt az alsó égbolton, amely a belső világunk szimbóluma. Ahol pedig a Nap van, ott megjelenik a cselekvés fontossága.
Ahogy kint, a látható világban a sötétség veszi át a főszerepet, bent, a lélek világában éppen fordítva történnek az események. A Nap a cselekvés, a cselekvő én szimbóluma. Világító jellegéből adódik ez a szerepe, hiszen akkor és ott tudunk ténylegesen cselekedni, amikor és ahol világos van.
Mit kell cselekednünk tehát advent időszakában?
A Nap bevilágít – vagyis advent idején ez az égitest a belső világosságot (felismeréseket, megértést) segíti, olyan dolgokra világít rá életünkkel, önmagunkkal kapcsolatban, amelyek eddig láthatatlanok, ismeretlenek voltak számunkra. Mivel a Nyilas időminőségében járunk, amely köztudottan a tanulás, a távlatok és a kitágulás jele, ezért ebből a szemszögből is vizsgáljuk meg a kérdést. Mit kell ilyenkor megtanulni? Mire kell a figyelmünket helyezni? Azokra a dolgokra, amelyeket eddig nem ismertünk, amelyek eddig távol álltak tőlünk, rejtve voltak előttünk, hiszen azáltal, hogy újabb dolgokat ismerünk meg önmagunkról vagy a világról, kitágulunk, növekedünk. Tehát ez az időszak a tanulásról szól, arról, hogy ismereteket szerezzünk belső működésünkről, lelkivilágunkról.Még akkor is erről szerzünk ismereteket, amikor látszólag tanulmányaink nincsenek összefüggésben a lélek világával. Miért? Azért, mert minden ismeretszerzési mód vagy terület által önmagunkról is megtudunk valamit (ha mást nem, akkor annyit, hogy az adott terület nem érdekel – de már ezzel is közelebb kerültünk saját lényegünkhöz).
Egészséges édesség a mikuláscsomagba – saját kezűleg
2017. december 06.
Egy-egy mikulás csomag rengeteg kalóriát tartalmazz a cukor és csoki szeletek miatt. Amennyiben rá lenne írva a mikuláscsomagokra mennyi kalóriát is eszik a gyerekünk biztosan nem adnánk a kezébe. A legtöbb szülő már a fogantatás pillanatától szeretné védelmezi gyermeke egészségét, tehát miért ne adhatnánk nekik egészségesebb édességet a tömény cukor helyett Mikulásra?
A mikuláscsomag almás nyalókája
Ha kalóriaszegény ételre vágyunk az alma az egyik legjobb gyümölcs, mert nagyon kevés kalória található benne, pontosan 100 g-ban 52 kalória. Nem véletlenül adunk a csecsemőknek is almapürét, hiszen ezzel jól tud lakni és az ideális kalória mennyiséget is be lehet juttatni a szervezetében. Nem is beszélve a gyümölcsök általános jótékony hatásairól.
A cukros nyalóka helyett csinálhatod azt, hogy alma cikkelyeket belemártasz hagyományos vagy fehér csokiba és amíg meg nem szárad, addig mogyoró, mandula, dió, kókuszreszelék vagy karamell darabkákat szórsz rájuk. Lehet saját ötleteket is kitalálni rájuk. A legjobb választás természetesen most is az étcsoki valamilyen magvakkal.
Halottak napja – Emlékezzünk, hogy szerettünk valakit és mi is szeretve voltunk
2017. november 02.
A gyásszal járó fájdalmat nem lehet megúszni, azonban a körülöttünk lévők segítségével feldolgozható a veszteség. Erőt ad, ha beépítjük magunkba az elhunyt emlékét, ha tudjuk, hogy egyszer szerettünk valakit, és mi is szeretve voltunk.
Nem beszélnek
A bölcsebbek tudják, az élet ajándék, és készülnek arra, hogy amit kaptunk, azt egyszer elveszítjük – mondja a Károli Gáspár Református Egyetem tanára. Komlósi Piroska pszichológus szerint ez a fajta gondolkodás ritka, ugyanis a mai társadalom túl nagy jelentőséget tulajdonít a jelennek és az adott helyzetnek. A veszteségek kezelésében a modern embernek sok tanulnivalója van. A legszembetűnőbb hiba, hogy sokan nem beszélnek a veszteségeikről – állítja a szakember. A hallgatás oka az lehet, hogy a gyásszal járó állapotot hiányosságként, tökéletlenségként élik meg.
A könnyeknek ki kell jönni
A gyászt nem lehet egyedül feldolgozni. A környezet reakciói igazolják vissza a gyászoló számára a vesztesége, gyásza realitását. Az ismerősöknek, barátoknak, családtagoknak nagy szerepe van a gyászoló segítésében. A nyugati kultúra egyik nagy hiányossága, hogy kevesen kérdezik meg a másikat, hogy érzi magát. Komlósi Piroska szerint nem kell szakembernek lenni ahhoz, hogy egyszerű, csendes kérdéseket tegyünk fel – hogy viselted a temetést, hogy bírod az egyedüllétet –, amelyek megnyithatják a gyászolót.
– Nem kell félni a sírástól, egyszerűen csak ott kell maradni a gyászoló mellett. A könnyeknek ki kell jönni. Sokkal nagyobb baj, ha valaki elfojtja a gyászt, ami később átmehet pszichoszomatikus betegségekbe. A néphagyomány ismeri az együtt sírást; minden vasárnap délután bekopogott valaki az özvegyhez, beszélgettek, és a közösség teljes természetességgel vállalta fel a gyászoló lelki gondozását. Rendszeresen, szinte vizitszerűen látogatták a magára maradottat, egy órát beszélgettek, elemlegették a múltat, és így gyógyult a seb.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...272829...61