


Információk, érdekességek
Allergiások figyelem: erősödik a pollenszezon!
2016. április 24.
Az idei évben is szokatlanul korán indult a pollenszezon – a mogyoró egyes példányain egész télen lehetett látni friss barkákat, és virágpora ugyan minimális koncentrációban, de folyamatosan jelen volt a levegőben. Jelenleg a természet előrébb tart az ilyenkor megszokottnál, és megfigyelhető, hogy a korábban virágzó fajok pollenszezonja elhúzódik. Az Országos Közegészségügyi Központ legfrissebb pollenjelentése alapján most mintegy tízféle allergén növény pollenje fordul elő egyszerre a levegőben. A mogyoró, az éger és a szil pollenszezonja lecsengőben van, de tart még a kőris, a nyárfa, a ciprus- és tiszafafélék, a juhar és a fűz pollenszórása, illetve elkezdődött a gyertyán és a nyír virágzása is. Az arra érzékenyeknél a levegőbe kerülő pollenszemek miatt az allergiás tünetek felerősödhetnek, ezért javasoljuk a tünetek mérséklése érdekében a terápiás megelőzés megkezdését.
A nyír első pollenszemei már a múlt héten megjelentek, az elmúlt napokban pedig koncentrációjuk a déli, délnyugati országrészen többfelé elérte az allergiás tüneteket okozó magas szintet is. Az átvonuló hidegfrontot kísérő eső átmenetileg csökkentette a levegőben lévő virágpor mennyiségét, a hét második felében azonban, ahogy javul az idő, a pollenkoncentráció gyors emelkedésére kell számítani.
Nikkelallergiások ne egyenek csokitojást?
2016. április 17.
>Kevésbé ismert, hogy a nikkelallergia nem csak bőrtüneteket okozhat, hanem az egész szervezetet érintheti. Nikkelt ugyanis bizonyos ételek is tartalmaznak, melyek fogyasztása az arra érzékenyeknél fej- és hasfájást, puffadást és csalánkiütést is kiválthat.
A nikkelallergia-szindróma
Nikkelallergiások tapasztalják, hogy ahol a nikkel tartalmú öv-, vagy melltartó csat, fülbevaló, nyaklánc a bőrükhöz ér, ott rövid időn belül égő, viszkető érzés alakul ki, kiütések jelennek meg. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy emellett létezik a nikkelallergiás betegeken jelentkező, általános tüneteket okozó ún. nikkelallergia-szindróma is. Erre a tünetcsoportra jellemző lehet a hirtelen megjelenő kiterjedt csalánkiütés, kiterjedt ekcéma, mely sajátságosan bőrérintkezés nélkül alakul ki.
Nikkel az élelmiszerekben
A nikkel természetes formában előfordul bizonyos ételekben, mint például néhányzöldségben, teljes kiőrlésű lisztekben, zabban, szójában, halban, kagylóban, burgonyában és a kakaóban, csokoládéban is.
A legtöbb nikkel - magasabb mint 1000µg/kg - a mogyoróban, zabban, kakaóban (csokoládé), paradicsom koncentrátumban, lencsében, mandulában és dióban található. |
- A nikkelallergia tünetei
Nikkelallergiások körében a nikkeltartalmú ételek fogyasztása is tüneteket okozhat: fejfájás, fáradékonyság, vérszegénység, hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hányás, étkezést követő fulladás, hasmenés, székrekedés is jelentkezhet.
Mindenkit megcsípnek – A kullancsok nem válogatnak! (2.)
2016. április 16.
A kullancsok parazita életmódot folytató nagyméretű atkák, amelyek az ember, a szárazföldi emlősök, a madarak és a hüllők vérével táplálkoznak. Világszerte több mint 800 fajt ismernek, hazánkban közülük 20-30 kullancsfaj előfordulásáról tudunk.
A kullanccsal terjesztett vírusfertőzés veszélye szinte egész Európában fennáll; Magyarország a környező országokkal együtt közepesen fertőzött országnak számít.
Hol van a legtöbb kullancs?
Észak-Magyarország, Nyugat-Magyarország, a Duna menti térségek és a Balatoni régió számít nagy kockázatú területnek, míg fertőzött megyéink Sopron, Zala, Somogy, Vas, Heves, Borsod és Nógrád megye.
Kullancsok mindenütt
„A kullancsok kedvelik a lombhullató erdőket, tisztásokat, a dús aljnövényzetű erdőket, a nádasok, a rétek, a mezőgazdasági területek térségét, de a városi parkokban, a kertes házak udvarán és kertjeiben, a gondozott sportpályákon, a sétányokon is előfordulhatnak. Megjelenésükre különösen számítani kell minden olyan helyen, ahol háziállatok vagy fogságban tartott vadállatok élnek” – hangsúlyozta Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője.
Hanga Zoltán hozzátette: az enyhe, csapadékos időjárás – mint amilyen az elmúlt tél is volt – optimális körülményeket teremt a kullancsok átteleléséhez és szaporodásához.
Mindenkit megcsípnek! – A kullancsok nem válogatnak! (1.)
2016. április 16.
Az enyhe teleket követő kullancsinvázió miatt egész Európában nő az élősködő okozta megbetegedések száma.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén tavasszal is kullancsinvázióra számíthatunk, hiszen az enyhe, csapadékos tél kedvezett a többféle betegséget terjesztő élősködőknek. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az elszaporodó kullancsok miatt ma már a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancs-encephalitist) és a Lyme-kórt nemcsak az erdőben, hanem szabadtéri sportoláskor a városi parkokban, az óvodai játszótereken is elkaphatják, akik nem védettek. A betegek mintegy 30%-ában súlyos lefolyást mutató kullancs-encephalitis betegség védőoltással megelőzhető, a Lyme-kórt viszont csak a csípés elkerülésével lehet kivédeni. A kullancs-encephalitis elleni oltásokat (ez első két adagot mindenképpen) még a fertőzésveszély-mentes időszakban kell beadatni, azaz az oltási sort célszerű a napokban elkezdeni.
Áprilistól szeptemberig a városi zöldfelületeken is támad a kullancs. Magyarország közepesen fertőzött ország.
- 2013 óta tavaly volt a legmagasabb a jelentett Lyme-kóros esetek száma (1445) Magyarországon
- A Lyme-kórt csak a csípés elkerülésével előzhetjük meg. A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancs-encephalitist) védőoltással is meg lehet előzni; a kialakult betegségre nincs célzott terápia
- Világszerte 10.000-12.000 kullancs-encephalitist jelentenek évente, a WHO szerint a tényleges fertőzések száma lényegesen magasabb
- A háromadagos alapoltási sort a napokban kell elkezdeni, hogy a kullancsszezonra kialakuljon a védettség
- Itthon 5-15%-os a kullancs-encephalitis elleni átoltottság, a szomszédos Ausztriában több mint 80%
Lehetőségek a hagyományos allergiateszteken túl
2016. március 28.
A hagyományos allergiatesztek nem mutatják ki mindig pontosan az allergia okát. Az új allergiavizsgálatok már sokkal körültekintőbbek. De fontos a megfelelő szakember felügyelete a pontos diagnózis eldöntéséhez.
Az allergiás betegségek magas előfordulási gyakorisága miatt a diagnosztikai tesztek iránti lakossági igény is fokozódó méreteket ölt világszerte. A betegek kérésére elvégzett, tünetekkel nem, vagy csak részben alátámasztott panelszűrések, és a sokszor nem is érvényesített (validált) eredmények fokozzák a bizonytalanságot. A laboratóriumi eredmények értékelése is tapasztalatot, megfelelő allergológiai jártasságot igényel. Célszerű szakemberrel elkülöníttetni egy ártalmatlan érzékenységet vagy ál-pozitivitást is a valódi allergiától. Számos negatív következmény, a betegekre nézve gyakran fölösleges vagy éppen káros diéta vagy egyéb életmódbeli megszorítás kerülhető el ezáltal.
Az allergológiai diagnosztika főbb kérdéskörei:
- Mikor indokolt a tesztelés? Csakis arra jellemző tünetek, klinikai jelek megléte esetén indokolt a tesztelés, allergológiában jártas szakember javaslata alapján.
- Hogyan végezhető a tesztelés? A vizsgálatokat csak szakmailag elfogadott teszttel ajánlott elvégeztetni. Értékelésük szintén allergológiában jártas szakember feladata.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...383940...73