Információk, érdekességek

Így használjuk a bankkártyát külföldön — 6+1 tipp

2014. július 13.

külföldBár a belföldi úti célok a népszerűbbek, egy friss felmérés szerint a bankkártyával rendelkező nyaralók közel fele, 45 százaléka utazik határainkon túlra is. Köztük többen vannak olyanok, akik inkább készpénzzel fizetnek, pedig a bankkártyahasználat számos előnnyel jár. A CIB Bank összegyűjtött 6+1 tippet a külföldön nyaralóknak, amelyek segítségével a vakáció alatti bankkártyahasználat még kényelmesebb és biztonságosabb lehet. 

A bankkártyával rendelkezők 45 százaléka határainkon túli utazást is tervez szabadsága idejére – derül ki a CIB Bank megbízásából készített felmérésből.

  • Egy külföldi nyaralás rengeteg előkészülettel jár – legyen szó az úti cél kiválasztásáról, a szállásfoglalásról, a bevásárlásról vagy pl. a csomagolásról –, a pénzváltást pedig sokszor az utolsó pillanatig halogatjuk.

  • Szerencsére a hazai bankok által kibocsátott bankkártyákat a világ legkülönbözőbb pontjain is elfogadják, így nem kell kétségbeesnünk akkor sem, ha nem sikerült valutát váltanunk a nyaralás előtt.
  • Bankkártyánk jól jöhet akkor is, ha az utazás során valamilyen váratlan költség merül fel, vagy ha nem váltottunk elég készpénzt ahhoz, hogy megvehessük a kiszemelt szuvenírt szeretteinknek.
  • Az is előfordulhat, hogy a szálláshelyen nem találunk megfelelő „rejtekhelyet” az útra szánt valutánknak, nagy mennyiségű készpénzt pedig nem biztonságos magunknál tartani.

Sokat tehetünk érte, hogy jó maradjon a víz

2014. július 10.

BalatonA Balaton, legnépszerűbb belföldi úti célunk milliókat vonz évente a tó partjára, akik a vízparton szeretnének pihenni, fürdőzni. Az idei csúcsszezonban ezt kivételesen jó feltételek mellett tehetik, a vízminőség kiváló és a vízszint is magas.

Fontos, hogy minden ide utazó ismerje fel természeti kincsünk értékeit, nyaralóként is aktívan tegyen azok megőrzéséért. A Magyar Turizmus Zrt. aktuális kampányában ehhez ad tippeket, a környezettudatosságra, fenntarthatósági szempontokra hívja fel a figyelmet.

Milyen a víz és mitől marad jó a víz?
Központi kérdés, hogy a strandon oly gyakran feltett kérdésre milyen válasz érkezik, hiszen a tisztaság, higiénia és a vízminőség már az úti cél kiválasztásakor meghatározó szempont. A fürdőzők idén elégedettek, jó a víz! A Balatoni Limnológiai Intézet és a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelősége szintén kiválónak minősítette a vizet,az Európai Unió értékelési rendszere alapján a hazai fürdőhelyek 95 százaléka kiváló besorolást kapott az Országos Környezetegészségügyi Intézet összegzésében is. A balatoni strandokat a Balaton Információs és Tájékoztató rendszere külön térképen mutatja be, ahol a legutolsó mintavétel időpontját is feltüntetik. 


Kaptam még egy napot! - Beszélgetés Dr.Czeizel Endrével

2014. június 30.

Czeizel EndreÉlj úgy, mintha nem lenne holnap – szól az angol mondás, de valóban úgy élünk-e, értékeljük-e az időt, amit kapunk a „sorstól”, és kihasználjuk-e annak pillanatait? Czeizel professzor kihasználta és kihasználja élete minden percét, bizonyíték erre az általa írt több tucat könyv, a több ezer – jobbára nemzetközi – publikáció, számtalan előadás a világ egyetemein, konferenciáin, és a hazai közönség számára oly kedves, emlékezetes és tanulságos ismeretterjesztő tévésorozat. Viszont most egy ország izgul érte, hogy felgyógyuljon és legyőzze a NEM legyőzhetetlent!

Névjegy: Prof.dr.Czeizel Endre orvos-genetikus, az orvostudományok akadémiai doktora.
A SOTE elvégzése után 1959-től az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) munkatársa. 
Kiemelkedő szerepe volt a genetikai és szexuális ismeretterjesztésben hat televíziós műsor szerkesztő-műsorvezetőjeként. 
1996 és 1998 között a Nemzeti Egészségvédelmi Intézet főigazgatója volt, innen ment nyugdíjba. 
Elsőként írta le számos veleszületett rendellenesség előfordulási sajátosságait, kidolgozta az Optimális Családtervezési Modellt, igazolta a magzatvédő vitaminok fejlődési rendellenességeket megelőző hatását. A mai napig dolgozik genetikai tanácsadóként.
Létrehozta a Veleszületett Rendellenességek Országos Nyilvántartását.
Kitüntetései: 
SZOT-díj (1977), Ifjúsági díj (1987), Kiváló orvos (1988), Fényes Elek-emlékérem (1988), Markusovszky-díj (kétszer), A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (1995), Kennedy-díj (2000), Tudományos díj (USA, 2002), Magyar Köztársaság Érdemrend középkeresztje (2005), Német Gyermekgyógyász Társaság meinhard Pfaundler díj (2010), Hazám-díj (2011), Radnóti Miklós antirasszista díj (2012).
Angol nyelven több mint 300 publikációja, magyar nyelven is számos könyve jelent meg, 7 angol nyelvű monográfia szerzője.


Ezeket az élelmiszereket hamiszítják a leggyakrabban – 3. rész

2014. június 29.

FahéjA hamis élelmiszerek azért különösen veszélyesek, mert hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a sarki boltban vagy a vendéglátóhelyeken kapható dolgok egyáltalán nem lehetnek károsak az egészségünkre, hiszen azokat ellenőrzött körülmények között juttatták el hozzánk. Az esetek döntő többségében ez természetesen így is van, de mi van akkor, ha megtévesztő a címke vagy valakik ártó szándékkal egyszerűen meghamisítják ételeinket. Ön fel tudná ismerni, hogy az előtte lévő élelmiszer nem eredeti? A problémára összeállításunk második részével szeretnénk felhívni a figyelmet!

Fahéj

Az Amerikában eladott fahéj nagy része például kasszia. A Kasszia Vietnámban és Kínában termesztett növény, a valódi cejloni fahéj rokona. Kérge fűszeresebb és érdesebb, mint a valódi fahéjé. Viszonylag könnyű a kettőt megkülönböztetni, mivel a cejloni fahéjat általában papírvékony henger formában árulják, míg a kasszia kérgét lapka alakban. Azonban amint őrölve van a ”fahéj”, könnyen lehet hogy a barna por nem fahéj, de nem is kasszia, hanem valami egészen más. A legtöbb esetben kávéhéjjal helyettesítik.


Ezeket az élelmiszereket hamisítják a leggyakrabban – 2. rész

2014. június 28.

BalzsamecetA hamis élelmiszerek azért különösen veszélyesek, mert hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a sarki boltban vagy a vendéglátóhelyeken kapható dolgok egyáltalán nem lehetnek károsak az egészségünkre, hiszen azokat ellenőrzött körülmények között juttatták el hozzánk. Az esetek döntő többségében ez természetesen így is van, de mi van akkor, ha megtévesztő a címke vagy valakik ártó szándékkal egyszerűen meghamisítják ételeinket. Ön fel tudná ismerni, hogy az előtte lévő élelmiszer nem eredeti? A problémára összeállításunk második részével szeretnénk felhívni a figyelmet!

Balzsamecet

Az eredeti, hagyományos balzsamecetet évekig tölgyfahordóban érlelik, mint a bort, és szigorú előírásoknak kell megfelelnie. De miután mára minden éttermi asztalra kerül balzsamecet, a piac szó szerint felhígult. Ne tévesszen meg senkit, ha a „Modena” (a balzsamecetről ismert olasz város) feliratot látja a palackon. Az igazi minőséghez keresse a szőlőmustot az összetevők között, vagy az „Aceto Balsamico Tradizionale” megjelölést, amely garantálja, hogy a balzsamecet legalább 12 éves. Egy salátaöntet összeállításához nem kell feltétlenül letámadnunk egy olsz pincét, de mindenképpen jobban tesszük, ha kerüljük a hozzáadott cukrot és a karamell színezéket.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...219220221...470