Információk, érdekességek

Megkezdődött a szezonális influenza elleni védőoltás

2014. november 26.

Bővült a térítésmentes védőoltásra jogosultak köre. Már nem csak a 65, hanem a 60 éven felüliek is jogosultak a térítésmentes influenza elleni védőoltásra. Számukra és a rizikócsoportokba tartozók részére 1,3 millió adag vakcina áll rendelkezésre. Az oltóanyag már az egészségügyi szolgáltatóknál van. A szezonális influenza elleni védekezés jelenleg ismert leghatékonyabb eszköze a védőoltás, amelyet még a járvány kialakulása előtt, tehát most érdemes kérni. 

Az Országos Epidemiológiai Központ az influenzaszezonban folyamatosan figyelemmel kíséri az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók számának heti alakulását, és ezzel összefüggésben virológiai vizsgálatokat is végez. Az influenza figyelőszolgálat szeptember 29-én kezdte meg működését. Az elmúlt héten mintegy 5 600 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, jelenleg nincs influenza aktivitás hazánkban. Országos járványról akkor beszélünk, ha az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók száma meghaladja a heti 15 ezret. A járvány csúcsa általában február-március hónapokra esik.


Mi az a cukoralkohol és mire jó?

2014. november 25.

A cukorbetegségben, inzulinrezisztenciában szenvedők, vagy az egészséges életmód hívei a cukrot igyekeznek mással helyettesíteni. Erre remek alternatívát kínálnak az úgynevezett cukoralkoholok. De hogy ezek mit is takarnak, és hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek, arról Varga Dórát, a Budai Endokrinközpont dietetikusát kérdeztük. 

Mik azok a cukoralkoholok?

A nevükkel ellentétben se nem a hagyományos értelembe vett cukorhoz, sem pedig alkoholhoz nem tartoznak. A cukoralkoholok ugyanis a szénhidrátok redukciójából – az a folyamat, mely során a vegyületből oxigént vonnak el – képződő többértékű alkoholok. A természetben is megtalálható anyagokról van szó, de mesterségesen is előállíthatják.


A sikeres kommunikáció titkai

2014. november 17.

sikeres kommunikáció A kommunikáció gondolatok, elképzelések átadását és fogadását jelenti, amiben ha jártasak vagyunk, sikert, boldogságot hozhat az életünkben. Vannak kommunikációs szakemberek, akik ezt több éven át tanulták, és oktatják... Ha eddig ilyesmiben nem volt részünk, vajon tudjuk-e, hogyan osszuk meg mondanivalónkat partnereinkkel, vagy egyszerűen a környezetünkben élőkkel sikeresen? Elsősorban pozitív attitűd és érzelmek kifejezése útján, mert ez a kudarcba fulladó kommunikáció elkerülésének egyik titka. Íme néhány jó tanács, mely a helyes megoldáshoz vezethet.

A meghallgatás a megértés előjátéka, amely a kommunikáció terén egy meghíváshoz hasonlítható.  Amikor fogadunk valakit otthonunkban, azon vagyunk, hogy jól érezze magát, és ha még feszeng nálunk, feloldjuk zavarát. Tudjuk, hogyan mutatkozzunk szívélyesnek, vendégszeretőnek, előzékenynek iránta. Ezt általában tiszta szívből tesszük, mert értékeljük a meghívott személyt, és őszintén szeretnénk neki örömet okozni. Tegyük ugyanezt, amikor beszélgetőtársunk szavait fogadjuk, hogy megelőlegezzük kommunikációnk sikerét!


Egérváll és teniszkönyök az egérhasználattól?

2014. november 11.

Egérváll Ha valaki meghallja azt a szót, hogy teniszkönyök, egyből a teniszezők fájdalmas mozgásszervi panasza jut az eszébe, és nem is gondolná, hogy olyan hétköznapi tevékenység, mint az egérhasználat is okozhatja a problémát. Hogy még milyen panaszokkal járhat az irodai munka, arról dr. Váradi Éva főorvosnőt, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját kérdeztük. 

Mi az a teniszkönyök?

Teniszkönyök alatt azt az állapotot értjük, amikor a felkarcsont könyök felöli részén lévő külső bütyöknél csonthártyagyulladás lép fel, ami leginkább az alkar feszítő izmának a fájdalmában, és a csukló hátrafeszítésénél fellépő kellemetlenségben nyilvánul meg.

Ezt leggyakrabban túlzott megerőltetés hatására az orsócsonti csontfeszítő izmot a csontbütyök nyúlványához rögzítő ín sérülése okozza. Mivel ezt a területet használjuk a kar kiegyenesítésénél, így teniszezőknél gyakori probléma, ám az irodában dolgozóknál is felléphet, méghozzá az egér gyakori használata miatt. Hiszen ekkor abnormális pozícióba tartjuk a csuklónkat, a feszítőizmok túlfeszülnek, ráadásul monoton ismétlődő mozdulatokat végzünk.


Beszélgetés Havasi Balázzsal: Merész álmok – profi megvalósítás

2014. november 10.

Havasi BalázsŐ az álmai bűvöletében él, mi a valóságot látjuk. Ki hinné, hogy a kettő ugyanaz! Mer nagyot álmodni, de így nagyot is kell teljesítenie, mert a szakadékot át kell ugrani. Két kis lépéssel nem éri el a túlsó partot. Bebizonyította, hogy az „amerikai álom” itthon is valóság lehet, persze ennek van egy titka: hatalmas álom, következetes cél, kitartó megvalósítás. A főszereplő Havasi Balázs. Mögötte pedig egy profi csapat, melynek tagjai mind a sikerért és az eredményért dolgoznak.

Névjegy:

Havasi Balázs zongoraművész, zeneszerző.
Négyéves korában nővére zongoráján magától, hallás után kezdett zongorázni. Hamarosan a legnagyobb zenei tehetségek között tartották számon. 
21 évesen már tanított a Weiner Leó Konzervatóriumban. A Zeneakadémián töltött évek alatt több zongoraversenyt is nyert.
2009-ben került először színpadra a Havasi Symphonic produkció a Magyar Zeneakadémia nagytermében, ahol Havasi Balázs – 1 perc alatt 498-szor leütve a zongorán ugyanazt a hangot – megszerezte „a világ leggyorsabb zongoraművésze” címet is, melyet a Guinness World Records bizottság képviselője a színpadon azonnal hitelesített. A Havasi Symphonic produkció egy év leforgása alatt hét platinalemezt ért el, ma már 3 arany, 11 platinalemez, 500 koncert 12 országban, 600 millió tévénéző a siker mércéje. 
2011-ben barátjával, Kiss Endi dobossal hozta létre egyik legfiatalosabb zenei produkcióját, a Drum & Piano projektet, amely a klasszikus zongora és a rock dob különleges párosításán alapszik. Havasi Balázs komponálta a 2013. augusztus 20-i budapesti tűzijáték hivatalos zenéjét, a „Tűzijáték szvitet”.
Nős, kisfia három, kislánya féléves.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...209210211...469