


Információk, érdekességek
Motiváció nélkül nehéz az élet
2014. december 10.
Cikkemben arra keresem a választ, hogy mit is jelent az, hogy motiváció. Egy hétköznapi ember számára sem ismeretlen a fogalom, hiszen gyakran használatos kifejezéssé vált. Mégis szakmai szemmel, pszichológusként szeretném kibővíteni a motiváció tárgykörét és rámutatni néhány érdekes felvetésre.
A pszichológia egyik fontos kérdése, milyen késztetésekből fakad, valamint milyen erők állnak a viselkedés hátterében. Miért tudunk bizonyos cselekvésekre, hatalmas energiákat mozgósítani, míg másokra viszont nem.
A motiváció szó a latin eredetű "movere" igéből ered, melynek jelentése mozogni, mozgatni. A motiváció a pszichológiában gyűjtőfogalom, motívumokból épül fel és minden cselekvésre, viselkedésre késztető belső tényezőt magában foglal. A motiváció meghatározza a szervezet aktivitásának mértékét, a viselkedés szervezettségét és hatékonyságát is.
Év végi hajrá - Melyek a legstresszesebb munkakörök? (2.rész)
2014. december 08.
10 munkavállalóból 4 úgy érzi, nagyon nehéz tolerálnia a munkahelyén kialakult stresszt. Ennek gyakori hibázás és betegség a következménye - mindezek pedig komoly veszteséggel járnak a munkaadók számára is. A felmérések szerint minden, az egészség megőrzésébe befektetett 1 euró akár 3 – 5 eurós megtérülést eredményez a vállalatok számára. Ezért is érdemes a munkahelyi stressz csökkentéséért erőfeszítéseket tenni!
A stressz kezelése a munkahelyen kötelesség és jól felfogott érdek is
„A munkahelyi stressz jellemző módon a nagyobb, 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató vállalatoknál érzékelhető leginkább, de a mikro- és kisvállalatok esetében is gyakori probléma” – mondta Dr. Bakos József, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóság főigazgató-helyettese. „A munkavállalók biztonsága és a stressz megfelelő kezelése nemcsak a munkáltató törvényi kötelessége, de egyben alapvető érdeke is, különösen a munka világában legforgalmasabb időszaknak számító decemberi időszakban” – tette a szakember.
Év végi hajrá - Melyek a legstresszesebb munkakörök? (1.rész)
2014. december 08.
Az egészségügyben, az oktatásban, az ügyfélszolgálatokon és a kereskedelemben dolgozókat éri a legnagyobb stressz.
Az év utolsó hónapja a legtöbb foglalkoztatási ágazatban kiemelt pszichoszociális kockázatot jelent a munkavállalók, ezen belül is elsősorban a családos nők számára. Egy friss brit munkavédelmi felmérés szerint az egészségügy, a szociális és oktatási szféra alkalmazottai, az adminisztratív és az ügyfélszolgálati területeken, valamint a kereskedelemben és a vendéglátásban dolgozók a leginkább kitettek a kóros mértékű munkahelyi stressz hatásainak.
A téli betegségek, a balesetek számának növekedése, az év végi céges zárások, a szoros határidők és az elvárt kiemelkedő kereskedelmi forgalom fokozott terheléssel és munkahelyi stresszel járnak ezen ágazatok egyébként is leterhelt munkavállalói számára.
Éppen ezért decemberben kiemelt fontossággal bír a munkahelyi stressz megfelelő kezelése, ami a munkáltató feladata, és amelynek tudatosítása érdekében az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) kétéves figyelemfelkeltő kampányt folytat.
Miért viselik olyan nehezen a betegséget a magyarok?
2014. december 06.
A megfázás és az influenza minden évben milliók ünnepi hangulatát keseríti meg. Ezek a betegségek nem csak testünkre, de lelkünkre is hatással vannak, és rosszkedvünk rányomja bélyegét közösségi életünkre is. Mennyiben befolyásolják viselkedésünket ezek a változások? A legfrissebb felmérések erre a kérdésre kerestek válaszokat.
Tizenkét országban, köztük Magyarországon is nagyszabású kutatást végzett immár negyedik alkalommal a Wick Pharma GmbH, amely új irányból közelítette meg a megfázás hatásait. Az összesen 12.000 résztvevőt számláló felmérésben a válaszadókat arról is kérdezték, hogy milyen változásokat észlelnek viselkedésükön egy-egy betegség alkalmával.
Betegen egyedüllétre vágyunk, de magányra nem
Mindannyian ismerjük azt a lehangoló érzést, mikor egy megfázás miatt barátainktól és kedvenc programjainktól megfosztva a négy fal között, zsebkendők tengerében úszva kell töltenünk napjainkat. Rosszkedvűek vagyunk, és kimozdulni sem esik jól. Bár a felmérésben résztvevők közel fele (45,5%) azt válaszolta, hogy igényli az egyedüllétet, magányra ilyenkor sem vágyik. Szerencsére ma már számtalan lehetőség van arra, hogy ne legyünk elvágva a külvilágtól, ebben segít például a social media. A magyar válaszadók 34%-a használja betegség esetén arra a különböző közösségi oldalakat, hogy kapcsolatot tartson családjával és ismerőseivel. A virtuálisan érkező jókívánságoknak pedig nagy szerepe van a gyógyulásban, hiszen ilyenkor a lelki támogatásra is szükségünk van.
Miért olyan fittek a postások és a villanyóra-leolvasók?
2014. november 30.
A gyalogló munkaállomások növelik a fizikai és szellemi egészséget egy amerikai kutatás szerint.
A gyalogló munkaállomások (postás, villanyóra-leolvasó stb.) nemcsak a fizikai erőnlétet javítják a munkanap során, de kedvező hatással vannak a dolgozók szellemi egészségére is - derítették ki az Indianai Egyetem és a Indianapolisi Purdue Egyetem (IUPUI) pszichológia tanszékének tanárai és diákjai.
Így lesz boldog, aki gyalogol munka közben
"Az eredmények szerint a gyalogló munkaállomásoknak, függetlenül a vizsgált egyén edzettségétől és testtömegindexétől, komoly jótékony hatásuk van. Még akkor is, ha valaki nem edz és túlsúlyos, már rövidtávon is mind fizikai, mind pszichológiai előnyöket fog tapasztalni" - magyarázta Micheal Sliter, a tanszék tanársegéde.
A kutatás során 180 személyt vizsgáltak, akiknek számítógépes feladatokat kellett ellátniuk a négy különböző (gyalogló, álló, kerékpáros és ülő) munkaállomás egyikén. Eredményeik szerint a gyalogló munkaállomáson dolgozó személyek éberebbek és elégedettebbek voltak, kevesebb stresszt és unalmat mutattak, mint társaik.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...208209210...469