Információk, érdekességek

Burn-out - A szakmai kiégés 6 figyelmeztető jele

2015. február 03.

Egyes munkavállalók fokozott megbecsülése állóképességük, kitartásuk és motivációjuk eredménye. Aztán egy napon összeomlanak... A regenerálódás lehetősége nélküli, túlfeszített munka vezet a szakmai tevékenység terén bekövetkező teljes kimerüléshez, kiégéshez. Ez a jelenség - nálunk is elterjedt angol szóval - a „burn-out”. Leginkább azokat érinti, akik hosszú ideje már-már „hozzászoktak” a krónikus stresszes állapothoz, a túlhajszoltsághoz, és nem tudnak „kikapcsolni”. Számukra a munka áll mindenek felett – még a magánélet rovására is. De vannak viszonylag biztos figyelmeztető jelek, melyek, ha megjelennek, tenni kell ellenük. 

Paradox módon a „szakma támaszai” néznek szembe a leggyakrabban a terhelhetőségükön felül vállalt munkájuk miatt bekövetkező, teljes kimerüléssel. Krónikus stresszes állapotuk és nem múló fáradtságuk nyomán már nem tudnak új erőre kapni, feltöltődni. Ezért bármennyire is kötődünk a munkánkhoz, vagy kívánunk gyorsabban karriert építeni, a „burn-out” megelőzése érdekében mindennél jobban kell figyelnünk a helyes egyensúly fenntartására a szakmai tevékenységre és a magánéletre fordított idő mennyisége között. – hangsúlyozzák a pszichológusok. Azt is szem előtt kell tartani, hogy az egészségre ártalmas folyamatról van szó, mert rendszerint csak lelki-fizikai gyötrelmek hosszú hónapjai után fedezzük fel a problémát. A szakértők szerint akkor már feltétlenül kiégésről van szó, ha a krónikus stresszes állapot és a rá jellemző, számos káros hatás több mint hat hónapon át nyilvánul meg. Ez már olyan mértékű fáradtságot von maga utána, mely kimeríti, legyengíti a testet-lelket. De a tünetek alapján a baj megelőzhető, vagy orvosolható.


Aranyérmes újévi rezsicsökkentő alapszabályok

2015. február 01.

Spórolj 2015-ben, energiát és vizet! Gondoltál már rá, hogy kiszámold, hány kiló ruhát mosol egy évben? Egy kis odafigyeléssel rengeteg energiát és vizet és ami lényeg, pénzt is tudsz megtakarítani. Hogyan? Hát úgy, hogy tudatosabban használod a mosógéped. Spórolj! Moss okosan!

Tudtad, hogy a mosógépek fogyasztásának jó 80%-át a víz melegítése teszi ki? Ezért aztán egyáltalán nem mindegy, hogy 40-60 vagy netán 90 fokos mosóprogramot indítasz el. 60 és 90 foknál már jóval magasabb lesz a mosási költség.

Általános szabályok a mosás optimalizálásához

Rövid programok
Ha van a gépeden rövid (vagy gyors) program, azt használd. Az enyhén szennyezett ruhákat így programtól függően 15-60 perccel rövidebb idő alatt ki tudod mosni. Pusztán megszokásból ne alkalmazz előmosást, különösen ha a ruha csak normál szennyezettségű, a szennyezettebb ruhát pedig inkább áztasd be mosószódába.

Alacsony hőmérséklet
A hosszú és energiaigényes főzőprogramra ne használd. Tudod, a mosógép a víz felfűtésére használja a legtöbb áramot! Próbáld csak ki: a normál szennyeződések 40 fokos programmal simán kijönnek a ruhákból, és így nemcsak kevesebb áramot használsz, de alacsonyabb hőfokon vízkőből is kevesebb rakódik le.


Felfedték titkaikat a Vígszínház művészei

2015. január 29.

Színészek - figyelemmel kísérjük pályafutásukat, nap mint nap látjuk őket a televízió képernyőjén vagy a színpadon, de igazán sokat mégsem tudunk róluk… Csőre Gábor és Józan László a Vígszínház két népszerű művésze ezúttal kivételt tett, és elárulta néhány öltözői titkát. A kulisszák mögött kiderült, milyen módszerekkel hangolódnak aznapi szerepükre, mielőtt este hét órakor felgördül a függöny. 

A színészi pályán eltöltött évek alatt minden művésznél kialakulnak azok a rituálék, apró, de számukra mégis rendkívül fontos momentumok, amelyek nélkül nem kezdődhet el előadás vagy forgatás. Ilyen értelemben a Vígszínház két népszerű művésze Csőre Gábor és Józan László is a szokások rabja, nekik is megvannak a maguk sajátos szertartásaik, amelyekhez minden körülmények között ragaszkodnak.


Csak nyugodtan! - Stresszkezelés közlekedés közben

2015. január 18.

A munkába járók többsége átlagosan 1-3 órát tölt közlekedéssel naponta, azaz majdnem egy napot hetente. Ha a mi utazási időnk sem kevesebb ennél, valószínűleg gyakran kerülünk stresszes állapotba, részben a közlekedés körülményei miatt, részben pedig azért, mert sajnáljuk, és valójában szeretnénk másra fordítani az így „elvesztegetett” időnket. Pedig jobban tesszük, ha igyekszünk profitálni belőle oly módon, hogy alkalmazunk néhány stresszoldó módszert autóvezetés, vagy a tömegközlekedési eszközökön való utazás közben. 

4 ajánlott gyakorlat a feszültség csökkentésére közlekedéskor:

Ha autót vezetünk

Azon vesszük észre magunkat, hogy amint városi forgalomban, különösen csúcsidőben, autót vezetünk - bezárkózva az utastérbe -, egyre hajlamosabbak vagyunk az idegeskedésre, türelmetlenségre, sőt dühöngésre? Hiszen állandóan meg kell állni, több-kevesebb „idegtépő” várakozási idő után újra elindulni - akkor meg biztosan pirosra vált a közlekedési lámpa... Az ilyen, szinte állandóan ismétlődő helyzeteken gyakran azzal próbálunk úrrá lenni, hogy magunkban dühöngünk, vagy másokkal kiabálunk, dudálunk, szitkozódunk a legkisebb dugó, vagy szabálytalanság láttán - és ekkor természetesen nő bennünk a feszültség. E rosszul időzített reakciók elkerülésére a legjobb megoldás az olyan védekezés, ha az eddigiekkel ellentétes módon, nyugodtan viselkedünk. Ebben segítségünkre lehet a lehetőségekhez képest elvégezhető relaxáló gyakorlatok alkalmazása.


Add tovább a jót!

2015. január 11.

Az elmúlt pár hét a kedvességről, az egymásra való odafigyelésről és a jócselekedetekről is szólt. Ezeknek a jó dolgoknak nem kellene véget érniük az ünnepekkel, hiszen egész évben létjogosultságuk van, mert élhetőbbé és derűsebbé teszik a mindennapokat.

Tavalyi kampányával erre akarta felhívni a figyelmet a Coca-Cola is. A kedvességnek egyébként nem csak lelkileg van jó hatása, hanem fizikailag is, mert bizonyíthatóan boldogabb és hosszabb életű lehet az, aki önzetlenül és kedvesen viselkedik másokkal.

Kedvesnek lenni jó, ezt hirdette múlt évben az Add tovább a jót! kampány

Olyan hétköznapi, ám kissé megszállott embereket kutattak fel, akik önzetlen apróságokkal teszik derűsebbé a környezetüket. Tavaly hét köztünk élő „hősnek” adtak teret, hogy a szélesebb közönség előtt is megmutathassák magukat. Volt, aki mókás elefántjelmezben járkálva vidította fel a járókelőket, két fiatal lány a boldogságot akarta dokumentálni és volt, aki egy bevásárlókocsit maga előtt tolva futott maratont hátrányos helyzetű gyermekekért. Akadt, aki boldogságüzeneteket osztogatott idegeneknek és olyan is, aki színes origami figurákat hagyott maga után, hogy örömet szerezzen vele másoknak vagy éppen sérült vadmadarakat mentett és gondozott saját otthonában. Sokan sokfélék vagyunk, így a kedvesség rengeteg módon nyilvánulhat meg.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...205206207...469