Információk, érdekességek
Nem üzlet a patikán kívüli gyógyszerforgalmazás
2007. szeptember 19.
A kereskedelmi cégeknek egyáltalán nem bombaüzlet a vény nélküli gyógyszerek forgalmazása, sokkal inkább a vevõknek nyújtott kényelmi szolgáltatás. A gyógyszerészkamara ugyanakkor aggódik a patikán kívüli szerek ellenõrizhetetlensége miatt.
Eddig összesen 272 kérelem érkezett patikán kívüli gyógyszerárusítás engedélyezésére, 203 üzletben pedig már megvásárolhatók a vény nélküli szerek - derül ki az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) legfrissebb adataiból. A legtöbb, szám szerint 43 gyógyszerforgalmazó helyet a Shell nyitotta, második a Mol 38-cal, jelentõs még a Coop 14 és a Tesco 9 üzlettel - az engedélyeket ugyanis minden elárusító helyre külön kell igényelni.
Ellentmondásos támogatások a mentõknek
2007. szeptember 13.
Sajátos helyzet látszik kibontakozni az Országos Mentõszolgálatnál (OMSZ). Miközben a szaktárca jelezte, hogy a napokban ígért kétmilliárd forintos "gyorssegélyt" csak akkor utalják a szervezetnek, ha folytatja a profiltisztítást, kiderült: ez havonta legalább százmillió forintos bevételkiesést okoz.
Az országgyûlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén Göndöcs Zsigmond, az OMSZ fõigazgatója beszámolójában rámutatott: a betegszállítási feladatok "kiszervezése" eddig havonta átlagosan csaknem százmillió forintos bevételkiesést okozott.
Kiigazítások a gyógyszerkasszában
2007. szeptember 11.
A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az idén július végéig 33 milliárd forinttal kevesebbet fordított a költségvetés a járó betegek gyógyszerártámogatására, mint a tavalyi esztendõ azonos idõszakában.
Ez a különbség még jelentõsebb, ha hozzáadjuk azon összegeket is, amelyeket a gyógyszergyártók fizetnek be a termékeik támogatása és az általuk foglalkoztatott gyógyszerismertetõk után. Nézzük meg, mi áll ezen "sikersztori" mögött, mire számíthatunk a jövõben, és mik lehetnek a következményei.
Az 1990-es évek eleje óta többszörösére emelkedett a Magyarországon elérhetõ törzskönyvezett gyógyszerek száma, míg forgalmuk az 1998-2005 közötti idõszakban csaknem megtriplázódott. A bõvülés, bár valóban jelentõs mértékû, egyáltalán nem szokatlan az EU újonnan csatlakozott tagállamaihoz viszonyítva, és még mindig elmarad a nyugat-európai átlagtól.
Megregulázzák az orvosok gyógyszerfelírását
2007. szeptember 10.
Mostanában - elsõsorban a szakmai sajtóban, fórumokon - egyre gyakrabban kerül terítékre a 17/2007. (II. 13.) kormányrendelet, amely az orvosok "minõségi és hatékony" gyógyszerrendelését hivatott "ösztönözni".
Az, hogy ez a téma szót érdemel, nem kétséges, hiszen az egészségügyi ellátórendszer minden szereplõjét igen komolyan érinti. A hatályos, bár a jelenlegi állapot szerint januártól alkalmazott szabály szerint egyes meghatározott gyógyszercsoportokban (35 különbözõ ún. ATC4 kódcsoportban, összesen körülbelül 1830 termék) arra "ösztönzik" az orvosokat, hogy a csoport legalacsonyabb tb-támogatású készítményét írják fel a betegnek.
Elkelt a tb-kassza többlete
2007. szeptember 06.
Ebben a hónapban kezdi kifizetni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az egészségbiztosítási alap szufficitjébõl származó 25 milliárd forintot - áll a Világgazdaság birtokába került dokumentumban.
A pénzmaradványból 10 milliárd a kórházkarcsúsítások és a társadalombiztosítási gyógyszerkassza megtakarításának, 15 milliárd pedig a tervezettnél nagyobb járulékbevételnek az eredménye. Az elõzõ összeget - a törvény szerint - az OEP-nek kell kifizetnie az intézmények számára, ám a járuléktöbbletrõl a zárszámadási törvényben, várhatóan október 22-én dönt a parlament. Az elsõ fordulóban kifizethetõ 10 milliárd forintból 4,27 milliárdot a 150 kórház mindegyike - teljesítményarányosan - megkapja. A már ma 1,5 milliárdos adóssággal küszködõ mentõszolgálat azonban csak a parlamenti döntést követõen jut a beígért 2 milliárdhoz.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...196197198...228