Információk, érdekességek

Korpásodás: Nem kell beletörõdni

2007. október 09.

A korpásodást, vagyis a hajas fejbõr fokozott hámlását a legtöbb esetben egy bõrgomba okozza, mely minden ember fejbõrén megtalálható. A panaszok akkor kezdõdnek, amikor ez a gomba elszaporodik: egyes becslések szerint minden második embernek okoz problémát a korpás fejbõr. Ez az esetenként másoknak és szembetûnõ jelenség nemcsak kellemetlen érzés, hanem komoly önértékelési problémákat is okozhat. Nem súlyos betegség, mégis mindenképpen foglalkozni kell vele: kezelésére speciális készítmények kaphatók, és az életmód változtatása is sikerhez vezethet.


ÚJABB "ÉRV"-EK... az érszûkület szûrésére

2007. október 02.

A perifériás érbetegség, közismert nevén az érszûkület, gyakran a súlyos szívinfarktus vagy szélütés elõrejelzõje is lehet. Ezért a Magyar Hypertonia Társaság az EGIS Gyógyszergyár Nyrt. támogatásával útjára indította az EReink Védelmében (ÉRV) programot, a tünetmentes perifériás érbetegek felderítésére, és a körükben tapasztalható megdöbbentõ szív- és érrendszeri halálozási arány csökkentésére.

Csontos kérdések

2007. szeptember 18.

Csontritkulás alatt a csont tömegének olyan mértékû csökkenését értjük, amely a csont szilárdságának gyengülésével fokozott törési hajlamhoz vezet. A folyamat sokáig teljesen tünetmentes, késõbb derék- és háttáji panaszok alakulnak ki, a hát meghajlik, a beteg testmagassága csökken.


Ma Magyarországon közel egymillió olyan ember él, aki csontritkulásban (osteoporosisban) szenved. Az egészségügy számára az egyik legnagyobb kihívás ennek az alattomosan támadó betegségnek a megelõzése, hiszen a tünetek észlelésekor már lehetetlen visszafordítani a folyamatot. Nõknél, a vékonyabb vázrendszer és a menopausa idején fellépõ fokozott hormonális folyamatok miatt (ösztrogén csökkenése) háromszor olyan gyakran fordul elõ ez a betegség, mint a férfiaknál, ezért körükben különösen nagy jelentõsége van a megfelelõ tájékoztatásnak.


Óvakodj a kullancstól! 2.rész

2007. szeptember 11.

A védekezésrõl

 

Magyarországon a Balaton-felvidéken, a Budai-hegységben és az ország erdõs-bokros területein sajnos gyakori a kullancsok elõfordulása. Mivel fejlõdésükhöz árnyékos, nedves helyet igényelnek, az Alföldön ritkábban észlelhetõk. A kullancsokat lakott területeken, játszótereken permetezéssel irtják. A kereskedelemben kapható szerek (spray, kenõcs) is távol tarthatják a kellemetlen vendéget.


Óvakodj a kullancstól! 1. rész

2007. szeptember 09.

KullancsA Lyme-kórt okozó borreliát Európában és hazánkban az Ixodes ricinus nevû kullancs terjeszti. A borreliák a természetben élõ rágcsálókat (egér, mókust stb.) is képesek kullancscsípéssel megfertõzni. Megbetegíthetik az embert és a háziállatokat (kutyát, lovat stb.) is.


Mi történik a kullanccsal?


A kullancsok a gazdákra - ideértve az embert is - kapaszkodva vért szívnak, majd jóllakottan a földre esnek. A vérre a kullancsoknak a három vedléshez és az ivarérettség eléréséhez van szükségük. Az Ixodes ricinus hímje 2,5, nõsténye 2-4 mm hosszú, de vérrel telve akár ennek háromszorosára duzzadhat. A vérszívás során a borreliák a kullancs nyálával kerülnek az ember vérkeringésébe.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...147148149...163