


Információk, érdekességek
Textil kresz – Mosási tippek Lakatos Márktól
2014. október 06.
Mindegy, hogy tél vagy nyár, minden évszaknak megvannak a maga kedvenc darabjai, amelyekre mosáskor is nagyon kell ügyelni, hogy még tovább élvezhessük őket. Lakatos Márktól, Magyarország egyik legismertebb stylistjától ezúttal olyan hasznos dolgokat tudhatunk meg, amelyek bármikor jól jöhetnek, ha mosásról van szó!
A ruháinkba varrt kilométeres papírok pont olyanok, mint a kötelező olvasmányok: hosszúak, tele vannak érthetetlen részekkel, mégis fontos, hogy észrevegyük bennük azokat a dolgokat, amelyek a későbbiek során még hasznunkra lehetnek. Gyakran hívják ezeket a ruhákon található furcsa jeleket textil kresznek, és nem véletlenül, egy divatból felkészült nőnek ezeket is ismernie kell. A legfontosabbak ezek közül a mosási hőmérsékletet, a centrifugálást, a fehérítést, a szárítást és a vasalást jelző ikonok.
Minél kisebb hőfokon mossunk
„Én azt javaslom, hogy a nagyon finom anyagokat csak kézi mosási programmal, maximum 30°C-on mossátok, míg a pólókat, törölközőket és egyéb, nem nagy odafigyelést igénylő anyagokat 40°C-ra tegyétek. 60°C-tól felfelé főként a nagyon szennyezett, mosást jól bíró anyagokat tisztítsátok. Érdekes, de a farmer például nem tartozik ide, ezért ha szeretnétek sokáig élvezni, mossátok kifordítva, 40°C-on!” – tanácsolta Lakatos Márk.
Köszönjük Szent-Györgyi Albert!
2014. október 03.
A Goodwill Pharma Kft. szegedi gyógyszeripari vállalat Szent-Györgyi Albert munkásságának elismeréseként szeptembertől C-vitamin termékeit Szent-Györgyi Albert C-vitamin néven hozza forgalomba. A sok ismert és alkalmazott vitamin közül az egyik legfontosabb a C-vitamin (aszkorbinsav), hiszen több, jótékony hatása mellett erős antioxidáns, segíti a sejtlégzést, valamint nagy szerepe van a kollagén termelésben is, ami lassítja a bőr öregedési folyamatát. A nemzeti örökségünk részét képező tudományos felfedezés tiszteleteként a cég kezdeményezi, hogy szeptember 16. – a Nobel-díjas kutató születésének napja – a C-vitamin világnapja legyen.
Szent-Györgyi Albert Professzor hozzátartozói a közel két évtizede alapított, szegedi, 100%-ban magyar tulajdonú gyógyszeripari vállalatot, a Goodwill Pharma Kft.-t bízták meg a védjegyoltalom alatt álló „Szent-Györgyi Albert” név gyógyszeripari gondozásával. A cég tulajdonosai és az örökösök között lévő barátság és bizalom eredményeként, 2014 szeptemberétől a Goodwill Pharma C-vitamin termékeit (1 000 mg retard 100 db és 500 mg retard 30 db tabletta, csipkebogyó kivonattal) Szent-Györgyi Albert C-vitamin néven hozza forgalomba. A vállalat fontosnak tartja a magyar tudományos értékek megőrzését, gondozását és ehhez járul hozzá azzal, hogy C-vitamin étrend-kiegészítő készítményük a felfedező nevét viselje a jövőben. A társaság nem titkolt szándéka az is, hogy Szent-Györgyi személyében – akinek ezt az elengedhetetlen vitamint köszönhetjük – példaképet állítson a jövő generációi számára.
Az ultrahangvizsgálatról
2014. október 02.
Az ultrahangvizsgálat olyan képalkotó módszer, amely a szervezetbe juttatott magas frekvenciájú ultrahanghullám visszaverődésének mérésével és képi átalakításával nyújt információt a szervekről.
A képalkotás alapja, hogy az ultrahanghullám a különböző szerkezetű, sűrűségű határfelületekről visszaverődik, ezek a reflektált hullámok hordozzák a diagnosztikai információt. Az orvosi diagnosztikában alkalmazott ultrahangtartomány 2–18 MHz.
Fájdalmatlan vizsgálat
A vizsgálat egy transzducer segítségével történik, mely kibocsátja és fogadja az ultrahanghullámokat. A vizsgálatot orvos vagy minősített szakasszisztens (szonográfus) végzi orvosi kontroll mellett. A vizsgálók a transzducert a testfelületen mozgatják, így jut az ultrahangnyaláb a kérdéses szervekhez. A vizsgálat fájdalmatlan, kóros hatása a mai ismeretek szerint nincsen. Különösebb előkészítést nem igényel, de a hasi vizsgálat előtt legalább hat órán át éhezni kell. A kismedence vizsgálatához telt húgyhólyagra van szükség, emiatt a páciensnek sok folyadékot kell innia.
Mi mindenre deríthet fényt az ultrahangos vizsgálat?
2014. szeptember 29.
Az ultrahang szó hallatán a szemünk előtt többnyire a vizsgálóasztalon nagy pocakkal fekvő, izgatott kismama képe jelenik meg. A képalkotó vizsgálat felhasználási köre a valóságban azonban a növekvő magzat fejlettségének, és nemének meghatározásánál jóval szélesebb. Az ultrahang diagnosztikáról dr. Szabó Andrea radiológust kérdeztük.
Hangból képet formál
Az ultrahang, vagy másnéven szonográfia hanghullámok segítségével alkot képet a testben zajló folyamatokról. A módszer lényege, hogy az ultrahang gép által keltett magas frekvenciájú – az emberi fül számára nem hallható - hanghullámok visszaverődnek a belső szervekről, az így keletkező visszhangot pedig képpé lehet alakítani. A vizsgálattal a lágy szövetek, szervek mérete, alakja és állapota is meghatározható. Az ultrahang felhasználása főként a diagnosztika területén terjedt el, de bizonyos esetekben, például lágyszövet sérüléseknél a panaszok kezelésében is szerepet kap. A vizsgálatokat szonográfus, vagy radiológus végezheti, de a leletek kiértékelése minden esetben a radiológus hatáskörébe tartozó feladat.
Így hamisítják a mosószereket
2014. szeptember 27.
Mosóport hamisítani jóformán nehezebb, mint kábítószert gyártani. Nem elég csak egy vegyületet előállítani, csomagolást is kell hozzá. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal az utóbbi időben több hamisítót is lekapcsolt, de még mindig belefuthatunk csalókba.
A mosópor a világ legegyszerűbb dolgának tűnik. Az ember fogja, beletölti a gépbe, és a varázslat megtörténik. Pedig a sok összetevőből álló por vegyületei, azaz a tisztaságért, az illatért, a szövetek megóvásáért felelős hatóanyagok külön-külön is védjegyoltalom alatt állnak, így csak az gyárthatja, aki kitalálta. A szabadalmak idővel lejárnak, ezért a cégek folyamatosan fejlesztik az oldatokat, porokat, így őrizve meg a piaci pozícióikat. Vannak ugyan nyílt forráskódú, szabadon felhasználható képletek, amelyekkel bárki mosószert gyárthat, de ezek a legritkább esetben kerülnek bolti forgalomba.
És mivel a fejlesztés drága, a mosószer pedig ránézésre csak egy fehér por vagy színes folyadék, az üzletág már régen felkeltette a hamisítók érdeklődését. Noha Európában már találkoztak az ellenőrök olyan illegális laboratóriumokkal, ahol a gyárakból megszerzett tudással igyekeztek olcsón ugyanolyan mosószert előállítani, mint az eredeti, ez a legdrágább és legtöbb szakértelmet igényló módszer, így inkább mással próbálkoznak a csalók.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...213214215...469