Információk, érdekességek
Fontos, hogy legyen célja az edzéseinknek, vagy elegendő a kellemes időtöltés?
2023. augusztus 04.
Tény, hogy nem mindenki szeretne testépítő vagy élsportoló lenni, ezért az edzésre sokan csak egyfajta hobbiként tekintenek. Azonban fontos, hogy legyenek kitűzött céljaink, vagy elég, ha hetente néhány alkalommal csak kedvünk szerint mozgunk egy kicsit? Alábbi cikkünkben pontosan erre a kérdésre keressük a választ!
Miért nem baj, ha nem vesszük túl komolyan az edzéseket?
Ha heti 2-3 alkalommal mozgunk 1 órát, azzal már rengeteget tehetünk az egészségünk érdekében. Kellően átmozgathatjuk az izmainkat, kifejezetten fittek maradhatunk, illetve jelentősen javíthatjuk a vérkeringésünket is. Természetesen ehhez az kell, hogy valóban odategyük magunkat az edzéseken, és ne beszélgetéssel vagy minimális intenzitású mozgással töltsük az időnket.
A lényeg, hogy rendszeresen sportoljunk, és ne csak félévente eddzünk néhány hét erejéig. Így a mozgásnak szemmel látható eredménye lesz, ráadásul a közérzetünk is sokat javulhat, hiszen a sportolás bizonyítottan dopamint, azaz “boldogsághormont” szabadít fel a szervezetben.
Miért érdemes mégis célokat kitűzni?
Hatékonyabban haladhatunk
Akár tömegnövelő vagy szálkásító edzéstervet követünk, mindenképpen ajánlott legalább egy könnyen meghatározható célt kitűzni magunk elé. Már az is elég lehet, ha azt mondjuk, hogy “1 év múlva sokkal jobban szeretnénk kinézni a tükörben”. Így már lesz egy célunk, és hozzá is láthatunk az ideális edzésterv megkereséséhez, amivel lépésről lépésre, tudatosan haladhatunk az ideális testképünk felé.
Egy konkrét célt hajszolhatunk
Ha idáig az egyik héten inkább kardióztunk, a másik héten pedig nehéz súlyzós edzést végeztünk, akkor egyik irányba sem mozdultunk el igazán effektíven. Azonban ha már van egy célunk, akkor minden edzésünket alárendelhetjük, így pontosan tudni fogjuk, hogy mit is kell csinálnunk a konditeremben vagy éppen az otthoni edzőtermünkben.
Növelhetjük a motivációnkat
Sajnos ahhoz, hogy az edzéssel látványos eredményeket érjünk el, nem elég néhány héten keresztül kitartóan sportolni. Viszont egy elérhető céllal és egy kiforrott edzésterv követésével 6 hónapon belül már garantáltan érezni fogjuk a változást. Így a motivációnk is töretlen maradhat, csupán egy kis türelem és kitartás kell.
Hogyan tervezzük meg az edzéseinket?
Az interneten már számtalan kezdő, középhaladó és haladó edzéstervet is találunk, ezért érdemes néhányat kipróbálni közülük. Természetesen a legjobb döntés, ha személyre szabott edzésterv készítése mellett döntünk. Ha semmit nem szeretnénk a véletlenre bízni, akkor kérjünk meg egy személyi edzőt, hogy tervezze meg A-tól Z-ig az edzésprogramunkat.
Első lépésként tanácsos eldönteni, hogy tömegnövelő vagy szálkásító edzéstervet szeretnénk-e követni. Ezután határozzuk meg, hogy a kezdő vagy már inkább a haladó szintet képviseljük. Fontos leszögezni, hogy kezdőként nem ajánlatos még csak középhaladó edzéstervet sem követni, hiszen a gyakorlatok száma vagy az intenzitás nagysága miatt hamar sérülést szenvedhetünk.
Ne becsüljük alá az étkezés szerepét!
Izmaink fejlődéséhez elegendő mennyiségű és minőségű tápanyag bevitele szükséges. Egyszerű helyett fogyasszunk összetett szénhidrátokat, illetve testsúlykilogrammonként kb. 2 gramm fehérjét is biztosítsunk szervezetünk számára. Étkezzünk változatosan sok zöldség és gyümölcs fogyasztásával, illetve támogassuk az étrendünket táplálékkiegészítőkkel is.
A helyes étrend összeállításában dietetikus vagy személyi edző segítségét is kérhetjük, hogy biztosan a megfelelő ételeket válasszuk. Fordítsunk legalább akkora figyelmet az étkezésekre, mint az edzésekre, hiszen egyénre szabott étrend nélkül vajmi kevés sikert érhetünk el.
Ha csak kellemes időtöltésként tekintünk az edzésekre, akkor is ajánlott legalább egy könnyedén elérhető célt kitűzni. Így sokkal tudatosabban sportolhatunk, illetve könnyebben megtervezhetjük az edzéseinket és az étrendünket is. Természetesen nem kell túlgondolni, viszont amennyire csak lehet, álljunk profin az edzéseinkhez, hogy minél hamarabb látványos eredményekre tegyünk szert.
Képforrás: Canva Pro adatbázis.
forrás: Harmonet.hu